jeśli nie alergia to co?
Niealergiczna nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego występującą po spożyciu niektórych pokarmów. Wywołuje miejscowy lub ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny organizmu. Objawy mogą być nieswoiste i bardzo różnorodne, ale często dotyczą przewodu pokarmowego.
Szacuje się, że nadwrażliwością pokarmową IgG-zależną może być dotkniętych ok. 45% populacji. Często mylona jest z alergią pokarmową, która dotyczy jedynie od 2-6% pacjentów.
Badanie FoodProfil wskazuje reakcje na białka pokarmowe znajdujące się różnych produktach spożywczych m.in.: produktach mlecznych, jajach, zbożach glutenowych i bezglutenowych, warzywach, owocach, rybach, mięsie, orzechach, przyprawach.
Wynik testu FoodProfil wskazuje produkty spożywczych/składniki pokarmowe, które w największym stopniu stymulują układ immunologiczny do produkcji przeciwciał w klasie IgG.
Nowe warianty badania: FoodProfil WEGE, WEGAN i MAX to testy immunoenzymatyczne wyprodukowane w nanotechnologii, dzięki czemu z niewielkiej ilości surowicy można oznaczyć szeroki zakres antygenów pokarmowych.
Nadwrażliwość pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na białka pokarmowe znajdujące się produktach spożywczych. Charakteryzuje się reakcją opóźnioną (od kilku godzin do kilku dni po spożytym posiłku), dlatego stanowi tak duże wyzwanie diagnostyczne. Pacjentom oraz ekspertom ciężko jest powiązać składnik pokarmowy z reakcją organizmu. U pacjentów, u których dokonano diagnostyki w kierunku alergii i nie przyniosła ona pożądanej odpowiedzi może zostać wykonane badanie w kierunku niealergicznej nadwrażliwości pokarmowej sprawdzające odpowiedź przeciwciał klasy IgG.
Pojęcie „alergii pokarmowej” należy zawęzić i używać jedynie do reakcji IgE-zależnej. Natomiast termin, „nadwrażliwością pokarmową” obejmuje wszystkie reakcje immunologiczne (zarówno IgE-zależne, jak i IgE-niezależne) oraz reakcje o podłożu nieimmunologicznym (patrz – wykres 1). Istotne jest aby przy testach typu FoodProfil używać prawidłowej terminogii i określać je jako badania niealergicznej nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej. Każde z wymienionych na wykresie chorób i zaburzeń (alergia, nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna , celiakia, nietolerancja laktozy czy fruktozy) wymaga zastowania innych narzędzi diagnostycznych.
Wyk. 1. Podział nadwrażliwości pokarmowych
Źródło: WHO; World Allergy Organization
W przeciwieństwie do alergii IgE-zależnej, w której objawy pojawiają się praktycznie natychmiast po zadziałaniu bodźca, cechą charakterystyczną dla alergii IgG-zależnej jest występowanie tzw. reakcji odroczonych – nawet do kilku dni od spożycia posiłku. Innym z kryteriów różnicujących alergię pokarmową od IgG-zależnej nadwrażliwości na pokarmy jest liczba pokarmów wywołujących reakcję.
Objawy nadwrażliwości pokarmowej mogą być bardzo różnorodne i dotyczyć wielu narządów:
Nadwrażliwość pokarmowa może rozwijać się w każdym wieku, od okresu dzieciństwa do późnej starości. Jedną z form terapii nadwrażliwości pokarmowej jest dieta eliminacyjna, opierająca się na czasowym wyłączeniu ze spożycia określonych składników pokarmowych na podstawie wyników badań. Wprowadzanie zmian w diecie należy zawsze konsultować z wykwalifikowanym dietetykiem. Nadwrażliwość pokarmowa może być stanem przejściowym i nie jest konieczne stosowanie diety do końca życia.