Kategoria zawiera szereg badań umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia najmłodszych oraz ukierunkowanych na diagnostykę chorób często występujących wśród dzieci. Układ odpornościowy może kształtować się nawet do wieku nastoletniego, dlatego dzieci są szczególnie podatne na infekcje bakteryjne, choroby pasożytnicze, czy zakażenia wirusowe. W wieku dziecięcym często ujawniają się też alergie pokarmowe, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów.
Badania laboratoryjne dla dzieci w wielu przypadkach mają kluczowe znaczenie dla postawienia diagnozy i, w konsekwencji, wdrożenia właściwego leczenia. W zależności od badania oznaczenia są wykonywane z krwi, moczu lub kału.
Badania z krwi u dziecka
Badania krwi dziecka mogą dostarczyć wielu informacji na temat jego stanu zdrowia. Część z nich warto wykonywać w celach profilaktycznych, inne zleca lekarz w ramach diagnostyki konkretnych chorób, jeśli występuje ich podejrzenie. Poszczególne badania krwi u dziecka z tej kategorii mogą być pomocne w m.in.:
- diagnozowaniu alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych;
- kontroli poziomu wybranych witamin, mikro- i makroelementów w organizmie dziecka;
- diagnostyce celiakii lub predyspozycji do jej rozwoju (badanie genetyczne pod kątem obecności antygenów HLA-DQ2 i HLA-DQ8).
Badanie moczu u dziecka
Badanie ogólne moczu u dzieci dostarcza licznych informacji na temat stanu zdrowia układu moczowego. Jest szczególnie istotne w diagnostyce i monitorowaniu chorób nerek i dróg moczowych (np. zapalenie kłębuszków nerkowych), a także chorób metabolicznych i układowych (np. cukrzyca, choroby wątroby). Próbkę do badania moczu u dziecka należy pobrać zgodnie z zaleceniami zawartymi w opisie badania do specjalnego zestawu (do odebrania w Punkcie Pobrań) lub pojemniczka zakupionego w aptece.
Badania z kału u dziecka
Badania u dzieci wykonywane z kału dostępne w ramach kategorii znajdują zastosowanie m.in. w diagnostyce zakażeń pasożytniczych (np. lambliozy) oraz identyfikacji patogenów odpowiedzialnych za biegunkę u dziecka. Tego typu badania wymagają dostarczenia do Punktu Pobrań próbki materiału, który należy przygotować zgodnie z instrukcją zawartą w opisie badania.
Kiedy wykonywać badania u dzieci
Przeprowadzenie laboratoryjnych badań diagnostycznych u dzieci należy zawsze skonsultować z lekarzem. W razie wystąpienia niepokojących objawów lekarz powinien skierować dziecko na badania podstawowe lub ukierunkowane na diagnostykę podejrzewanych chorób.