W tej kategorii znajdują się badania pomocne w diagnostyce przyczyn niepłodności kobiet i mężczyzn oraz problemów z utrzymaniem ciąży w przypadku kobiet. Zarówno kobieca, jak i męska niepłodność może wynikać z wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i nabytych w trakcie życia. Laboratoryjna diagnostyka niepłodności i poronień obejmuje m.in. badania hormonalne, testy genetyczne, diagnostykę przewlekłych infekcji układu moczowo-płciowego i inne.
Badania niepłodności
Do laboratoryjnych badań w kierunku niepłodności zaliczamy szereg testów dedykowanych kobietom i mężczyznom, które są ukierunkowane na diagnostykę przyczyn tego problemu o różnym podłożu.
- Badania niepłodności męskiej – m.in. badanie nasienia, badanie 290 mutacji w genie CFTR, analiza w kierunku mikrodelecji regionu AZF chromosomu Y.
- Badania niepłodności kobiecej – badania w kierunku możliwych przyczyn niepłodności u kobiet obejmują m.in. badanie rezerwy jajnikowej (AMH), czy oznaczenie przeciwciał przeciwjajnikowych.
- Badania hormonalne w diagnostyce niepłodności – ocena stężenia poszczególnych hormonów dostarcza informacji nt. gospodarki hormonalnej, której właściwe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla płodności u obu płci.
- Genetyczne badania niepłodności – przyczyny niepłodności mogą mieć swoje źródło w określonych mutacjach genetycznych. Ich identyfikację umożliwiają specjalistyczne testy genetyczne.
Diagnostyka poronień
Kategoria obejmuje również badania laboratoryjne, które mogą być pomocne w ustaleniu przyczyny poronienia. Są to m.in.:
- Badania genetyczne po poronieniach – m.in. cytogenetyczne limfocytów krwi obwodowej (badanie kariotypu),
- Diagnostyka zespołu antyfosfolipidowego (APS) – APS jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi i problemów z utrzymaniem ciąży,
- Badania w kierunku chlamydiozy – u kobiet ciężarnych zakażonych bakterią Chlamydia trachomiatis wzrasta ryzyko poronienia.
Kiedy wykonać badania na niepłodność i po poronieniu?
Zarówno badania w kierunku przyczyn niepłodności, jak i laboratoryjna diagnostyka po poronieniu powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem. Rodzaj oraz częstotliwość wykonywania poszczególnych badań powinny zawsze wynikać z indywidualnych wskazań, które lekarz ocenia na podstawie wywiadu medycznego, wyników badań profilaktycznych lub ewentualnych dolegliwości występujących u pacjenta.
Przygotowanie do badań niepłodności i po poronieniu
Laboratoryjne badania niepłodności i w kierunku przyczyn poronień najczęściej wykonuje się z krwi. Przed pobraniem krwi pacjent powinien wypocząć i wyspać się, unikać spożywania alkoholu i przyjmowanie innych używek, a także ograniczyć kawę na 2–3 dni przed badaniem. Część badań wymaga pobrania materiału na czczo – informacje na temat przygotowania należy zawsze sprawdzić w opisie konkretnego badania lub poprosić o wytyczne swojego lekarza.