Kategoria obejmuje badania laboratoryjne, które wykonuje się w czasie ciąży oraz podczas starań o dziecko. Poszczególne testy wykorzystywane są m.in. do oceny funkcjonowania gospodarki hormonalnej, wykrywania zakażeń wirusowych i chorób przenoszonych drogą płciową, a także w ramach kontroli parametrów kluczowych z punktu widzenia kobiet w ciąży i starających się o dziecko. Kategoria obejmuje też badania prenatalne, które umożliwiają monitorowanie rozwoju płodu oraz wczesne wykrywanie ewentualnych wad rozwojowych i genetycznych.
Laboratoryjne badania przed ciążą
Badania laboratoryjne rekomendowane kobietom starającym się o dziecko obejmują szereg testów, do których zaliczamy m.in.:
- Badania podstawowe przed ciążą – służą do ogólnej oceny stanu zdrowia, umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych problemów i wdrożenie środków zaradczych (leczenie, zmiana diety/stylu życia). Do tej grupy badań zaliczamy m.in. morfologię krwi, badanie glukozy, badanie ogólne moczu, ale także oznaczenia stężenia wybranych witamin i mikro- i makroelementów we krwi (np. kwas foliowy, witamina D, żelazo w surowicy).
- Diagnostyka zakażeń wirusowych i pasożytniczych – kobiety starające się o dziecko mogą wykonać badania m.in. w kierunku zakażenia wirusem cytomegalii, wirusem HIV, zakażenia kiłą czy pasożytami Toxoplasma gondii.
- Badania hormonalne przed zajściem w ciążę – zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą obniżać płodność; w ramach kategorii dostępne są m.in. oznaczenia estradiolu i hormonów tarczycowych.
Badania laboratoryjne dla kobiet w ciąży
Dostępne w kategorii badania umożliwiają także kontrolę stanu zdrowia kobiet ciężarnych i rozwijającego się płodu oraz monitorowanie przebiegu ciąży. Część z nich (badania podstawowe, badania hormonów, diagnostyka zakażeń) pokrywa się z badaniami rekomendowanymi przed zajściem w ciążę, ale poza tym są to m.in.:
- Niewinwazyjny test prenatalny Harmony – badanie wykonywane z krwi przyszłej matki, które umożliwia wczesne wykrycie poważnych wad chromosomalnych płodu, a także określenie płci dziecka.
- PREEK – predykcja wystąpienia preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego, który jest ciężkim powikłanie ciąży, polegającym na upośledzeniu przepływu krwi w łożysku.
- Badanie grupy krwi – badanie obowiązkowe wykonywane przed porodem.
Kiedy wykonać badania dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko?
Zalecenia co do wykonania konkretnych badań powinien wydawać lekarz prowadzący. Wyniki badań pacjentki wraz z wywiadem medycznym pozwolą mu dokonać oceny przebiegu ciąży, a także zdrowia płodu i przyszłej matki, a w przypadku starań o dziecko – wydania zaleceń, które pozwolą odpowiednio przygotować organizm do ciąży i zwiększyć szanse na zapłodnienie. Ewentualne nieprawidłowości mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Wybrane badania, np. badania prenatalne, należy wykonywać na konkretnym etapie ciąży i zawsze w porozumieniu z lekarzem.
Przygotowanie do badań w ciąży i przed ciążą
Przed zakupem wybranych badań należy dokładnie zapoznać się z ich opisami. Poszczególne badania mogą wymagać innego przygotowania, które jest warunkiem uzyskania wiarygodnych wyników. Ewentualne wątpliwości należy wyjaśniać ze swoim lekarzem.