Kategoria obejmuje badania dedykowane profilaktyce i wczesnej diagnostyce nowotworów. Są to m.in. oznaczenia markerów nowotworowych, testy genetyczne pod kątem mutacji zwiększających ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe, badania ukierunkowane na diagnostykę zakażeń wirusami odpowiedzialnymi za rozwój określonych nowotworów. W kategorii znajdują się też badania wspierające wczesną diagnostykę nowotworów, np. wykrywanie krwi utajonej w kale, której obecność może świadczyć o rozwijającym się raku jelita grubego.
Laboratoryjne badania wspierające diagnostykę nowotworów
W kategorii dostępne są badania wykorzystywane w profilaktyce i wczesnej diagnostyce nowotworów, m.in.:
- wykrywanie krwi utajonej w kale – test przesiewowy wykorzystywany w profilaktyce raka jelita grubego;
- oznaczenie poziomu PSA wolnego i PSA całkowitego – badania pomocne we wczesnej diagnostyce raka prostaty u mężczyzn;
- cytologia płynna – badanie wykorzystywane we wczesnej diagnostyce raka szyjki macicy;
- badania w kierunku zakażeń wirusami wywołującymi choroby nowotworowe (wirus HPV);
- badania genetyczne - umożliwiają wykrycie mutacji (np. BRCA1 i BRCA2), które mogą podnosić ryzyko wystąpienia konkretnych nowotworów.
Kategoria obejmuje też badania markerów nowotworowych – oznaczeń wybranych substancji, których poziom może wzrastać w sytuacji, gdy w organizmie toczy się proces nowotworowy.
Kiedy wykonać badania w kierunku choroby nowotworowej?
Badania przesiewowe w kierunku nowotworów warto wykonywać regularnie w celach profilaktycznych. Testy genetyczne i inne pogłębione badania przeznaczone do diagnostyki nowotworów (np. markery nowotworowe) najczęściej są zlecane przez lekarza w oparciu o wywiad medyczny (uwzględniający m.in. objawy i występowanie chorób nowotworowych w rodzinie) i wyniki innych badań.
Przygotowanie do testów nowotworowych
Testy pomocne w diagnostyce chorób nowotworowych wykonuje się z próbek krwi, moczu lub kału. Na badanie krwi pacjent powinien przyjść na czczo, po całonocnym wypoczynku. Pobranie krwi należy wykonać przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej). Na 2–3 dni badaniem należy unikać alkoholu i innych używek, w tym kawy.
Próbki kału i moczu należy uprzednio przygotować w specjalnym pojemniku z apteki lub zestawie dostępnym w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria i przekazać personelowi medycznemu w czasie wizyty w PP, lub w domu pacjenta w przypadku korzystania z usługi ALAB w domu.
Powyższe instrukcje to ogólne zalecenia – niektóre badania mogą wymagać specjalnego przygotowania, dlatego przed zakupem zawsze należy zapoznać się z informacjami zawartymi w opisie badania i/lub poprosić o zalecenia swojego lekarza.