Pakiet rozszerzony / 3 badań
Pakiet zdrowe jelita to trzy badania wykonywane z kału, które są elementem diagnostyki istnienia ryzyka lub rozpoznawania chorób jelita grubego, w tym nowotworów.
Oczekiwanie na wynik
4 dni robocze
Przygotowanie
Ból brzucha, jeden z najczęstszych problemów, z jakim pacjent zgłasza się do lekarza, może być problemem diagnostycznym. Objawy bólów brzucha często są niecharakterystyczne, mogą być symptomem wielu chorób. Są to: bóle, wzdęcia (pełność w brzuchu), zaparcia lub wolne stolce, uczucie przelewania czy kruczenia w brzuchu.
Najczęstszą dolegliwością układu pokarmowego, która może objawiać się w ten sposób, jest zespół jelita drażliwego, ale zawsze należy rozważyć, czy nie jest to nieswoista choroba zapalna jelit (wrzodziejące zapalenia jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna), celiakia, nietolerancja pokarmowa czy nowotwór jelita.
Pakiet zdrowe jelita to badanie kału i resztek pokarmowych, kalprotektyna w kale oraz wykrywanie krwi utajonej.
Kalprotektyna to marker stanu zapalnego jelita, którego stężenie rośnie w przypadku zmian zapalnych lub nowotworowych. U osób zdrowych wykrywana jest w ilościach śladowych. Jej stężenie dobrze koreluje z nasileniem stanu zapalnego w jelitach, dlatego jest przydatna we wstępnej diagnostyce nieswoistych zapaleń jelit. Jeśli wynik badania kalprotektyny mieści się w zakresie wartości referencyjnych, można zrezygnować z dalszej, inwazyjnej diagnostyki (np. kolonoskopii) i wskazuje na istnienie zespołu jelita drażliwego. Z drugiej strony wysoki poziom kalprotektyny jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza.
Wykrywanie krwi utajonej w kale to test przesiewowy w kierunku krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które może być spowodowane rakiem jelita grubego. Należy pamiętać, iż wynik dodatni nie musi być związany z wystąpieniem nowotworu, jednak każdy taki wynik musi być skonsultowany z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Badanie krwi utajonej w kale powinno być wykonywane raz w roku, zwłaszcza przez osoby po 45. r.ż.
WAŻNE!
Materiał na badanie krwi utajonej powinien być pobrany z różnych miejsc. Badanie powinno być wykonane trzykrotnie, dlatego po otrzymaniu wyniku badania w Pakiecie zdrowe jelita, badanie powinno być wykonane jeszcze dwa razy.
Testów nie powinno się wykonywać w czasie miesiączki, krwawień z żylaków odbytu, krwawienia z dziąseł lub leczenia stomatologicznego. Nie wykonuje się ich również w czasie biegunki.
Materiał do badania powinien był przyniesiony w trzech osobnych pojemnikach.
Pakiet zdrowe jelita wskazany jest w celach profilaktycznych dla osób zdrowych, szczególnie po 45. r.ż.
Może być również wstępem do diagnostyki przyczyn bólów brzucha oraz innych objawów ze strony przewodu pokarmowego jak wzdęcia, zaparcia, luźne stolce, przelewania i kruczenie w brzuchu.
Więcej na temat kalprotektyny dowiesz się z wypowiedzi naszego eksperta:
W zależności od potrzeb materiał do badania powinien być pobrany z różnych miejsc. Nie wykonuj testu podczas: menstruacji, leczenia stomatologicznego, krwawień z żylaków odbytu, krwawień z dziąseł. Badanie wykonaj 3-krotnie.