Pakiet wątrobowy

Pakiet rozszerzony / 6 badań

Pakiet wątrobowy (próby wątrobowe) to panel badań umożliwiających kontrolę funkcji wątroby. Prawidłowa czynność wątroby to ważny warunek sprawnego oczyszczania organizmu - jedną z funkcji wątroby jest detoksykacja.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Wątroba jest narządem położonym pod prawym żebrem w jamie brzusznej. Dolegliwości w tej okolicy (uczucie rozpierania, pobolewania) mogą być związane z zaburzeniami jej funkcji.

Wątroba w organizmie człowieka spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest detoksykacja - czyli oczyszczanie krwi i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii neutralizacja toksyn (alkohol, leki, zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska). Inne funkcje to metabolizm substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, produkcja białek, udział w produkcji tłuszczów, magazynowanie glikogenu, produkcja żółci. Wątroba bierze również udział w regulacji procesów krzepnięcia krwi oraz wspiera nasz system immunologiczny. Poza tym wątroba to magazyn niektórych witamin i soli mineralnych, żelaza i miedzi.

Zaburzenia pracy wątroby mogą być długo niezauważone, ponieważ jest to narząd pozbawiony receptorów czuciowych i nie daje dolegliwości bólowych. Z tego powodu monitorowanie funkcji wątroby badaniami laboratoryjnymi (próby wątrobowe) jest szansą na wczesne wykrycie jej chorób.

Zawarte w pakiecie badania wątroby - próby wątrobowe pozwalają na stwierdzenie, czy występuje uszkodzenie komórek wątrobowych oraz ocenę funkcji metabolicznych i wydzielniczych.

Albumina to główne białko osocza produkowane przez wątrobę, wspomaga jej funkcję m.in. poprzez wiązanie jonów metali kobaltu, miedzi, cynku, żelaza. Oprócz tego jest transporterem różnych substancji we krwi: leków, hormonów, makro - i mikroelementów. Albumina utrzymuje również prawidłowe ciśnienie onkotyczne krwi, dzięki czemu nie powstają obrzęki.

ALT - aminotransferaza alaninowa oraz AST - aminotransferaza asparaginianowa to enzymy komórek wątrobowych (hepatocytów). Wzrost ich stężenia we krwi świadczy o uszkodzeniu komórek tych komórek i zaburzeniach funkcji wątroby.

ALP - fosfataza alkaliczna i GGTP - gamma-glutamylotranspeptydaza to z kolei enzymy związane z nabłonkiem dróg żółciowych. Wzrost ich stężenia we krwi świadczy o zaburzeniach w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.

Częstą przyczyną uszkodzenia wątroby są zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B lub C. W Pakiecie wątrobowym rozszerzonym diagnostykę wzbogacono o parametry świadczące o istnieniu takiego zakażenia.

Pakiet wątrobowy - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet wątrobowy to badania stosowane w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, zwłaszcza przy takich objawach ze strony przewodu pokarmowego jak: wzdęcia, luźne stolce, nudności, ból w prawym podżebrzu.

Próby wątrobowe są również składową profilaktycznych badań okresowych.

Uszkodzeniu wątroby sprzyjają:

  • niektóre leki - wzrost aktywności enzymów wątrobowych mogą powodować m.in. paracetamol, antybiotyki, omeprazol, sertralina, statyny, itp.,
  • przewlekłe nadużywanie alkoholu (alkoholowe stłuszczenie wątroby),
  • niewłaściwa dieta (niealkoholowe stłuszczenie wątroby).

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.