Pakiet rozszerzony / 4 badań
Pakiet trzustkowy zawiera badania laboratoryjne istotne w ocenie pracy trzustki.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Trzustka to narząd położony w tylnej części jamy brzusznej, po lewej stronie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Trzustka odgrywa istotną rolę w trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów oraz w regulacji poziomu glukozy.
Regulacja poziomu glukozy możliwa jest dzięki wydzielaniu przez trzustkę insuliny i glukagonu, dwóch hormonów o przeciwstawnym działaniu. Insulina jest odpowiedzialna za napływ glukozy do komórek, glukagon natomiast stymuluje wzrost poziomu glukozy we krwi.
Natomiast trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów możliwe jest dzięki produkcji i wydzielaniu soku trzustkowego, zawierającego enzymy trawiące te składniki pokarmowe: amylazę, lipazę i trypsynę.
Zaburzenia funkcjonowania trzustki mogą być powodowane przez różne przyczyny. Może to być niewłaściwa dieta (obfite i tłuste posiłki), kamienie żółciowe lub nadużywanie alkoholu. Na czynność trzustki niekorzystny wpływ może mieć również palenie papierosów, które wpływa na powstawanie nowotworów nie tylko układu oddechowego, ale również trzustki.
W skład pakietu trzustkowego wchodzi oznaczenie poziomu glukozy, dzięki czemu można ocenić czy trzustka prawidłowo spełnia funkcję regulacji jej poziomu. Oprócz tego w pakiecie oznacza się enzymy trawiennie: amylazę i lipazę, co odwierciedla funkcję wspomagania trawienia.
Badania z pakietu trzustkowego mogą być wykonywane w celu określenia przyczyn dolegliwości ze strony pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu, biegunka tłuszczowa, niedożywienie, żółtaczka).
Ważną funkcją tych badań jest również profilaktyczna ocena czynności trzustki u osób zdrowych.
Laboratoryjne badania trzustki są również wykonywane w celu kontroli leczenia i monitorowania chorób trzustki.
Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.