Pakiet rozszerzony / 3 badań
Pakiet tarczycowy (TSH, FT3, FT4) to panel trzech badań podstawowych wykorzystywanych w diagnostyce laboratoryjnej funkcji gruczołu tarczycowego. Przeznaczony jest dla osób, które po raz pierwszy wykonują badania hormonów tarczycy, jak również dla pacjentów, którzy muszą ich poziom okresowo monitorować.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów wpływających na istotne funkcje organizmu, w tym na procesy przemiany materii, dlatego objawami wskazującymi na zaburzenia jej pracy mogą być: zmęczenie, senność, osłabienie, zaburzenia koncentracji lub nadmierna nerwowość, niepokój, rozdrażnienie.
Pakiet tarczycowy (pakiet badań tarczycy) wskazany jest w diagnostyce następujących zaburzeń tarczycy:
Pakiet badań tarczycy wskazany jest:
Jeśli badania tarczycy wykonuje się w celu monitorowania terapii, należy ustalić z lekarzem prowadzącym, jak często je wykonywać. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż poziom hormonów tarczycy nie ulega modyfikacji natychmiast po zmianie dawki czy zmianie diety. Dlatego optymalny czas, po którym można wykonać kontrolne badania hormonów tarczycy to 3 miesiące (zwłaszcza w przypadku TSH).
Badania laboratoryjne w kierunku chorób tarczycy wykonuje się w godzinach porannych, na czczo. TSH charakteryzuje się zmiennym rytmem wydzielania dobowego, co oznacza, że w różnych porach dnia we krwi jest różne stężenie tego hormonu. Aby możliwa była prawidłowa i wystandaryzowana interpretacja wyników badania laboratoryjnego, wartości referencyjne tych parametrów zostały ustalone dla godzin porannych.
Badania poziomu hormonów tarczycy należy wykonywać na czczo, przed badaniem nie należy zażywać żadnych leków. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki w godzinach porannych, wskazana jest konsultacja z lekarzem, czy można je zażyć po badaniu.
Należy pamiętać, że na wynik badania TSH i hormonów tarczycy wpływają także leki kupowane bez recepty. Należą do nich niesterydowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ), czy – w przypadku niektórych metod laboratoryjnych – biotyna. Wskazane jest odstawienie preparatów biotyny na ok. 48 godzin przed badaniem.
Niektóre leki mogą wpływać na badanie - zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu.