Pakiet reumatologiczny - odczynowe zapalenia stawów (k)
Pakiet rozszerzony / 6 badań
Zapalenie stawów może występować także w przebiegu chorób zakaźnych lub nowotworów. Pakiet „odczynowe zapalenie stawów” wariant dla kobiet, pomoże reumatologowi w procesie diagnostycznym. Pakiet powinien być zlecany i analizowany przez specjalistę reumatologa w połączeniu z wywiadem, badaniem fizykalnym i badaniami obrazowymi. Pakiet powinien być wykonany łącznie z pakietem reumatologicznym podstawowym, co pozwoli na jednoczesną ocenę stanu klinicznego pacjenta.
Przygotowanie
- przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
- możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
- na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
Zapalenie stawów może występować także w przebiegu chorób zakaźnych lub nowotworów. Pakiet „odczynowe zapalenie stawów” wariant dla kobiet, pomoże reumatologowi w procesie diagnostycznym. Pakiet powinien być zlecany i analizowany przez specjalistę reumatologa w połączeniu z wywiadem, badaniem fizykalnym i badaniami obrazowymi.
Pakiet reumatologiczny odczynowe zapalenie stawów zawiera następujące badania:
- HbsAg – może sugerować WZW t. B. W grupie chorych ze schorzeniami reumatologicznymi, będących nosicielami HbsAg, zaleca się profilaktyczne leczenie antyretrowirusowe w trakcie terapii niektórymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh). Decyzja o rozpoczęciu terapii biologicznej powinna być poprzedzona badaniami przesiewowymi w kierunku zakażenia HBV.
- P/c anty-HCV – w grupie osób z chorobami reumatycznymi niezwykle ważne jest, aby ocenić, czy dany pacjent nie jest zakażony HCV. Obecność zakażenia HCV wpływa na dobór leczenia modyfikującego przebieg choroby, a także biologicznego. Może również istotnie zmieniać przebieg choroby zasadniczej.
- P/c anty-HIV – w przebiegu zakażenia HIV możemy notować objawy stawowe. Diagnostyka serologiczna w kierunku zakażenia HIV powinna być wykonana w przypadku wielu schorzeń reumatycznych, szczególnie RZS, zespołu Sjoegrena, tocznia rumieniowatego układowego, idiopatycznych miopatii zapalnych czy układowych zapaleń naczyń.
- CEA - antygen karcynoembrionalny; antygen rakowo-płodowy. Jest wytwarzany w życiu płodowym przez komórki przewodu pokarmowego i trzustki, a po urodzeniu — w niewielkim stężeniu przez komórki jelit, trzustki i wątroby. Podwyższone stężenie CEA występuje zarówno w chorobach nowotworowych (m.in. jelita grubego, mięsaki, chłoniaki), jak i nienowotworowych (np. zapalenie i marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy). Podwyższone stężenie obserwujemy także u osób palących. W przebiegu niektórych z tych chorób możemy obserwować także zmiany stawowe.
- CA 19-9 - stężenie antygenu CA 19-9 może wzrastać w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego — szczególnie trzustki i pęcherzyka żółciowego, a także w przebiegu chorób zapalnych przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki.
- CA 125 - antygen nowotworowy 125 jest markerem charakterystycznym dla komórek nowotworowych jajnika; stosowany jako biomarker w nabłonkowym raku jajnika. Można wykorzystać go do różnicowania objawów reumatologicznych z onkologicznymi
Pakiet powinien być wykonany łącznie z pakietem reumatologicznym podstawowym, co pozwoli na jednoczesną ocenę stanu klinicznego pacjenta.
Przygotowanie do badania
Materiałem do badań jest krew. Pobranie krwi nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo, należy unikać posiłków wysokotłuszczowych przed pobraniem.