Pakiet rozszerzony / 28 badań
Pakiet mężczyzny 60+ to zestaw 28 badań odpowiednich dla mężczyzn z tej grupy wiekowej, którzy chcą wykonać badania profilaktyczne.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Pakiet badań dla mężczyzny 60+ to badania dla pacjentów dbających o profilaktykę zdrowotną. Wiek powyżej 60. r.ż. to okres, w którym mogą pojawiać się i rozwijać choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, osteoporoza). Mogą też pogłębiać się objawy andropauzy. Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Morfologia to badanie wskazujące na ogólny stan zdrowia, może pokazać pewne niedobory oraz choroby krwi.
Lipidogram z kwasem moczowym jest badaniem obowiązkowym po 60. r.ż, podobnie jak pomiar poziomu glukozy. W pakiecie jest również hemoglobina glikowana, która wskazuje na wyrównanie poziomu glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy, dzięki czemu uzyskujemy więcej informacji na temat ryzyka cukrzycy.
Panel dla mężczyzny 60+ to również badania TSH, fT3 i fT4, obrazujące funkcję tarczycy. Postawienie diagnozy w chorobach tarczycy u mężczyzn bywa dłuższe, ponieważ choroby tego narządu częściej występują u kobiet i dlatego mężczyźni rzadziej wykonują te badania. Aby mieć pewność, iż tarczyca funkcjonuje prawidłowo, w pakiecie znajduje się kompletny profil hormonalny tarczycy.
Funkcje wątroby pokażą badania ALT, AST i GGTP, kreatynina w surowicy jest wyznacznikiem kondycji nerek.
Zbadanie stężenia witaminy D pozwoli określić jej poziom w organizmie i prawidłowo dobrać bezpieczną i efektywną dawkę suplementacyjną. Prawidłowy poziom witaminy D ważny jest w każdym wieku, jednak u osób po 60 r.ż. powinien być pod specjalną kontrolą, z powodu zagrożenia osteoporozą. Aby szerzej ocenić ryzyko jej wystąpienia, pakiet zawiera również badanie poziomu wapnia oraz fosforu we krwi.
Panel mężczyzny 60+ to także pomiar stężenia ważnych dla układu nerwowego, mięśni i układu krążenia makroelementów – sodu, potasu i magnezu. Niedobory żelaza – które mogą zdarzyć się po 60 r.ż z powodu zaburzeń jego wchłaniania – wskażą poziom żelaza oraz ferrytyna.
Ważnym badaniem w pakiecie jest testosteron – najważniejszy męski hormon, wpływający na popęd płciowy, obniżenie jego poziomu może być objawem andropauzy, która dotyka ok. 30% mężczyzn po 60 r.ż. Należy pamiętać, że andropauza to nie tylko problemy z libido, ale również zagrożenie chorobami układu krążenia oraz osteoporozą.
Drugim ważnym hormonem w pakiecie jest DHEA-S, nazywany hormonem młodości. Jego stężenie zaczyna się obniżać już od 30. r.ż, u osób w wieku lat 80 może być bardzo niskie. Niedobór DHEA w organizmie to zaburzenia metaboliczne, problemy skórne (w tym łysienie), problemy z nastrojem i zaburzenia snu.
Ostatnie dwa badania to PSA wolny oraz PSA całkowity – badania wskazujące na nieprawidłowości prostaty. PSA całkowity jest nieswoistym markerem rozrostu gruczołu krokowego, wzrost jego stężenia obserwuje się również w stanach zapalnych prostaty czy zakażeniu dróg moczowych. PSA wolny jest częścią puli PSA całkowitego (TPSA) i wykonuje się go w celu odróżnienia raka prostaty od innych przyczyn wpływających na wzrost stężenia tego markera.
Pakiet badań dla mężczyzny 60+ przeznaczony jest dla pacjentów, którzy nie odczuwają żadnych objawów i robią badania w celach profilaktycznych.
Badania mogą być również wykonane jako wstępna diagnostyka niespecyficznych dolegliwości, takich jak osłabienie, zmęczenie, brak koncentracji, zaburzenia libido.
Pobranie między 8:00 a 9:00.