Pakiet rozszerzony / 22 badań
Pakiet badań dla mężczyzny 40+ zawiera 21 badań, wybranych specjalnie dla pana w piątej dekadzie życia, który chce monitorować stan swojego zdrowia.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Piąta dekada życia każdego człowieka to okres, w którym mogą pojawiać się choroby przewlekłe, które są problemem cywilizacyjnym – cukrzyca lub choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca).
Mogą także pojawiać się objawy andropauzy oraz osteoporoza. Z tego powodu badania profilaktyczne nabierają jeszcze większego znaczenia.
Pakiet zawiera badania, dzięki którym możemy ocenić: ogólny stan zdrowia (morfologia), gospodarkę lipidową i ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (lipidogram z kwasem moczowym), ryzyko wystąpienia cukrzycy (glukoza i hemoglobina glikowana, która jest wskaźnikiem wyrównania poziomu glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy).
Panel dla mężczyzny 40+ to również badania TSH, fT3 i fT4, obrazujące funkcję tarczycy. Choroby tego narządu częściej występują u kobiet, dlatego mężczyźni rzadziej wykonują te badania. Aby mieć pewność, iż tarczyca funkcjonuje prawidłowo, pacjent znajdzie w tym pakiecie kompletny profil hormonalny tarczycy.
Funkcje wątroby pokażą badania ALT, AST i GGTP, kreatynina w surowicy jest wyznacznikiem kondycji nerek.
Panel zawiera także pomiar stężenia ważnych dla układu nerwowego, mięśni i układu krążenia makroelementów – sodu, potasu i magnezu.
Zbadanie stężenia witaminy D pozwoli określić jej poziom w organizmie i prawidłowo dobrać bezpieczną i efektywną dawkę suplementacyjną.
Ważnym badaniem w pakiecie badań dla mężczyzny 40+ jest testosteron – najważniejszy męski hormon, wpływający na popęd płciowy, erekcję oraz płodność, dlatego obniżony poziom testosteronu to problemy z obniżonym popędem seksualnym. Z drugiej strony u mężczyzn przyjmujących „odżywki” z testosteronem obserwuje się podwyższone stężenia tego hormonu, co również jest szkodliwe dla zdrowia i może powodować liczne działania uboczne (np. choroby układu sercowo-naczyniowego, trądzik, utratę męskich cech płciowych).
Ostatnie dwa badania to PSA wolny oraz PSA całkowity – badania wskazujące na nieprawidłowości prostaty. PSA całkowity jest nieswoistym markerem rozrostu gruczołu krokowego, wzrost jego stężenia obserwuje się również w stanach zapalnych prostaty czy zakażeniu dróg moczowych. PSA wolny jest częścią puli PSA całkowitego (TPSA) i wykonuje się go w celu odróżnienia raka prostaty od innych przyczyn wpływających na wzrost stężenia tego markera.
Pakiet przeznaczony jest dla mężczyzn po 40 r.ż., którzy chcieliby wykonać badania w celach profilaktycznych (są zdrowi i nie odczuwają żadnych objawów chorobowych). Można go również wykonać jako diagnostykę wstępną, jeśli odczuwane są objawy takie jak: zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją.
Pakiet może być również wykonany przez panów, którzy w ramach budowania formy w sporcie zażywają odżywki białkowe lub hormony.
Kilka dni przed pobraniem nie zmieniaj diety, ale staraj się unikać pokarmów wysokotłuszczowych i alkoholu.