Pakiet rozszerzony / 6 badań
Pakiet krzywa cukrowa i insulinowa jest badaniem polegającym na oznaczeniu poziomu glukozy i insuliny we krwi na czczo oraz po 1 i 2 godzinach od spożycia glukozy. Badanie jest rozszerzeniem krzywej cukrowej i pozwala na określenie, w jaki sposób organizm wydziela insulinę i metabolizuje glukozę.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Badanie krzywej cukrowej i insulinowej pozwala wykryć hiperinsulinizm lub hipoglikemię reaktywną. U tych pacjentów wartości glukozy oraz insuliny na czczo są prawidłowe, natomiast w odpowiedzi na obciążenie glukozą (lub posiłkiem) zbyt wysokie stężenia insuliny skutkują spadkiem poziomu glukozy. Taka diagnostyka pomaga w postawieniu rozpoznania i określeniu dalszego postępowania.
Badanie krzywej cukrowej i insulinowej wymaga od pacjenta przygotowania. Test wykonuje się w godzinach porannych, na czczo, ponieważ po południu i wieczorem wrażliwość tkanek na insulinę oraz reaktywność komórek ß trzustki na glukozę jest mniejsza. Przed badaniem pacjent powinien stosować swoją zwyczajową dietę, nie należy odstawiać węglowodanów. Na trzy dni przed badaniem unikamy alkoholu, kawy, napojów kofeinowych.
Testu nie należy wykonywać w czasie infekcji i antybiotykoterapii. Badanie nie powinno być wykonywane w okresie intensywnych treningów i zawodów sportowych. Na kilka dni przed badaniem krzywej cukrowej i insulinowej należy zminimalizować intensywność treningów, a dzień przed badaniem najlepiej z nich zrezygnować. Jeśli pacjent zażywa leki - zwłaszcza wpływające na poziom glukozy, jak leki moczopędne czy leki sterydowe, należy to zgłosić lekarzowi.
WAŻNE! Wykonywanie tego badania wskutek szybkich zmian stężenia glukozy może skutkować omdleniem. Aby zapewnić bezpieczeństwo tego testu naszym pacjentom, zgłaszając się na badanie, należy mieć wynik badania glukozy na czczo nie starszy niż 30 dni, nieprzekraczający 125 mg/dl (przyjmujemy wyniki również z innych laboratoriów) lub skierowanie od lekarza (wówczas badanie poziomu glukozy nie jest wymagane).
Na badanie krzywej cukrowej i insulinowej przychodzimy na czczo - co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku. Rozpuszczoną w wodzie glukozę należy wypić w ciągu 5 minut (im szybciej, tym lepiej). Roztworu glukozy nie należy niczym rozcieńczać (np. cytryną), ponieważ może to zaburzać wyniki badania.
Jeśli zdarzy się, że glukoza zostanie zwymiotowana, badania nie można przeprowadzić w danym dniu, wynik byłby niediagnostyczny.
Po wypiciu glukozy musimy pozostać w spoczynku, nie zjadamy żadnych pokarmów oraz nie pijemy żadnych płynów, nie palimy papierosów, nie przyjmujemy leków, nie wychodzimy z laboratorium w celu załatwienia zaległych spraw.
Pacjent powinien przyjść na pobranie z wcześniej zakupioną glukozą.
Wskazaniem do wykonania krzywej cukrowej i insulinowej jest podejrzenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej - cukrzyca, insulinooporność, nieprawidłowa wartość wskaźnika HOMA IR.
Wypicie glukozy:
Zaleca się pobierać materiał rano, na czczo, po całonocnym wypoczynku lub według wskazówek lekarza