Pakiet rozszerzony / 5 badań
Pakiet Hashimoto to panel zawierający badania poziomu hormonów tarczycy oraz TSH, a także komplet przeciwciał, które pojawiają się u pacjentów z chorobą Hashimoto.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Hashimoto to obecnie jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych, a częstość jej występowanie ciągle rośnie. Szacuje się, że wśród rasy kaukaskiej 5% populacji cierpi na tę chorobę, 0,1-2% populacji ma objawy kliniczne, 10-15% ma subkliniczną (bezobjawową) postać choroby. Kilkukrotnie częściej chorują kobiety (5 do 10 razy częściej), częstość występowania wzrasta z wiekiem, szczyt zachorowań przypada na 45 – 65 lat, chociaż choroba diagnozowana jest w każdym wieku, również u dzieci.
Istotą choroby Hashimoto jest fakt, iż układ odpornościowy pacjenta wytwarza przeciwciała atakujące komórki własnej tarczycy. W wyniku tego rozwija się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które w początkowym okresie może nie dawać żadnych objawów. Może również przebiegać w sposób nietypowy, pacjent zgłasza się do lekarza z powodu innych objawów. Mogą to być:
Pierwszy okres choroby przebiega z prawidłowo funkcjonującą tarczycą, Hashimoto nie towarzyszy jeszcze niedoczynność tego gruczołu. W późniejszym czasie, gdy stan zapalny tarczycy upośledza funkcje jej komórek, dołącza się niedoczynność tarczycy. Pojawiają się wówczas typowe dla tego stanu objawy:
sucha i szorstka skóra, osłabienie, zmęczenie, spowolnienie organizmu, przyrost masy ciała pomimo braku apetytu.
Wskazaniem do wykonania pakietu badań Hashimoto jest podejrzenie choroby Hashimoto oraz określenie, czy tarczyca jest w stanie niedoczynności.
Pakiet badań w kierunku Hashimoto jest wskazany również dla pacjentek w wieku prokreacyjnym, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z donoszeniem ciąży. Badania wskazują, iż występowanie przeciwciał anty-TPO jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym donoszenia zdrowej ciąży.
Choroba Hashimoto jest uwarunkowana genetycznie, co oznacza, iż jeśli u kogoś w rodzinie stwierdza się chorobę Hashimoto, osoby z nią spokrewnione (dzieci, rodzeństwo, rodzice) mają większe prawdopodobieństwo zachorowania. Dlatego Pakiet Hashimoto powinny rozważyć osoby, u których w najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki tej choroby tarczycy.
Osoby szerzej zainteresowane tematyką choroby Hashimoto zapraszamy do obejrzenia webinarium prowadzonego przez dr Magdalenę Jagiełło pt. Objawy niedoczynności tarczycy – maski Hashimoto.
Niektóre leki mogą wpływać na badanie, zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu.