Pakiet rozszerzony / 4 badań
Pakiet elektrolity to pakiet oznaczeń 4 makroelementów: sodu, potasu, magnezu oraz chlorków w surowicy krwi.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Makroelementy to pierwiastki, na które zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę. Pakiet elektrolity oznacza cztery z nich: magnez, sód, potas, chlorki.
Sód i chlor to makropierwiastki, których podaż w diecie współczesnego człowieka jest nadmierna, co skutkuje większą zapadalnością na niektóre choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze. Nadmiar chlorku sodu klinicznie może przejawiać się również zaburzeniami czynnościowymi nerek, wątroby, gruczołu tarczowego, a także większym ryzykiem udaru mózgu i raka żołądka.
Zwiększeniu stężenia sodu w surowicy towarzyszy odwodnienie komórek, zwiększona podaż wody, a w następstwie obrzęki.
Potas jest makroelementem, który łącznie z sodem utrzymuje ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Ponadto uczestniczy w przekazywaniu impulsów w układzie nerwowym i mięśniowym. Hipokaliemia – obniżenie stężenia potasu we krwi – prowadzi do zaburzeń pracy mięśni, w tym, co jest szczególnie groźne, mięśnia sercowego. Potas jest powszechnie występującym pierwiastkiem, dlatego jego niedobory nie są powodowane niedostateczną podażą w diecie. Mogą się zdarzać w przebiegu chorób przebiegających z biegunkami oraz podczas stosowania leków moczopędnych i przeczyszczających lub w przypadku nadużywania kawy, herbaty lub alkoholu. Problemem może być również nadmiar potasu, z wydalaniem jego nadmiaru organizm sobie nie radzi sobie zbyt dobrze. Hiperkaliemia (nadmiar potasu) może pojawić się w wyniku niekontrolowanej – prowadzonej bez kontroli stężenia tego pierwiastka we krwi - suplementacji lub zmniejszonego wydalania przez nerki.
Magnez to makroelement, którego zawartość w ludzkim organizmie jest wysoka i stawia go na czwartym miejscu po wapniu, sodzie i potasie. Jest regulatorem wielu reakcji enzymatycznych, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni (w tym mięśnia sercowego). Objawami niedoboru magnezu są apatia, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia przewodnictwa nerwowego, zaburzenia pracy serca (tachykardia z arytmią). W przypadku magnezu nadmiar może być niebezpieczny, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia czynności nerek. Dlatego magnezu – podobnie jak innych pierwiastków – nie wolno suplementować bez potwierdzenia niedoborów we krwi.
Wskazania do badania poziomu elektrolitów są dosyć rozległe i obejmują m.in.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, obrzęki, kurcze mięśni - zwłaszcza łydek.
Ponadto poziom elektrolitów powinni kontrolować:
Pakiet elektrolity jest również rekomendowany dla osób, które chcą zacząć suplementację potasu lub magnezu oraz ją prowadzą.
Na kilka dni przed badaniem nie należy przyjmować preparatów żelaza.