Pakiet rozszerzony / 3 badań
Pakiet alergiczny oddechowy jest przeznaczony dla osób z podejrzeniem alergii oddechowej. W skład pakietu wchodzi badanie morfologii krwi, oznaczenie IgE całkowitego i IgE specyficzne dla 20 alergenów wziewnych. Materiałem do badania jest krew.
Oczekiwanie na wynik
8 dni roboczych
Przygotowanie
Alergia oddechowa (wziewna) to nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje (alergeny) dostające się do organizmu drogą inhalacji. Zdrowy organizm nie reaguje na te substancje żadnymi dolegliwościami, natomiast alergicy odczuwają szereg objawów, czasem groźnych dla zdrowia. Mogą to być: napadowe kichanie, wodnisty katar, kaszel, chrypka, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, duszności, nawracające przewlekłe infekcje dróg oddechowych, zapalenie spojówek. Trudności z oddychaniem mogą powodować zaburzenia snu, chrapanie, zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją, u dzieci trudności w nauce.
Pakiet alergiczny oddechowy zawiera panel 20 alergenów wziewnych wykonywanych metodą Polycheck. Materiałem do badania jest krew - testy z krwi w przypadku alergii cechują się większą czułością niż testy skórne, są bezpieczne - mogą być wykonywane u chorych z nasilonymi objawami. Dla komfortu pacjentów ważne jest, iż badania z krwi nie wymagają odstawienia leków przeciwhistaminowych lub sterydowych.
W skład panelu wchodzi: pyłek brzozy brodawkowej, pyłek olszyny szarej, pyłek leszczyny, pyłek dębu, tymotka łąkowa, pyłek żyta, pyłek bylicy, pyłek babki lancetowatej, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, naskórek psa, naskórek kota, naskórek konia, naskórek świnki morskiej, naskórek chomika, naskórek królika, Aspergillus fumigatus, Cladosporidium herbarum, Penicillium notatum, Alternaria tenuis.
W pakiecie alergicznym oddechowym zawarte są dwa badania będące wsparciem diagnostyki alergii, morfologia i poziom IgE całkowitego.
Z punktu widzenia alergii w badaniu morfologii krwi ważny jest rozmaz i liczba eozynofili (granulocytów kwasochłonnych należących do krwinek białych). Alergia może być przyczyną eozynofilii, czyli zwiększenia ich liczby tych komórek krwi.
Poziom IgE całkowitego jest badaniem pomocnym w diagnostyce alergii, ponieważ u pacjentów z tym schorzeniem zazwyczaj obserwuje się wzrost jego stężenia. Podkreślić jednak należy, iż prawidłowe stężenie całkowitego IgE nie wyklucza alergii, a jego wzrost może być spowodowany innymi przyczynami. Dlatego pomocne jest wykonywanie kilku badań z jednego pobrania, a interpretacja wyników musi odbywać się w korelacji z objawami. Normy IgE całkowitego są zależne od wieku.
Badanie może być wykonane u wszystkich chorych z podejrzeniem alergii wziewnej na alergeny zawarte w panelu. Badanie może być wykonane przez osoby w każdym wieku (dzieci, dorośli, osoby starsze).
Badanie może być wykonane w trakcie przyjmowania leków przeciwhistaminowych i sterydowych, nie ma potrzeby ich odstawiania przed badaniem.