Pakiet rozszerzony / 0 badań
Oznaczenie ferrytyny glikozylowanej (GF) jest wskazane w interpretacji trudnej do zdefiniowania hiperferrytynemii.
Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Przygotowanie
Bardzo wysokie stężenie ferrytyny i obniżony poziom jej glikozylowanej formy tj. ferrytyny glikozylowanej (GF) <20 % stanowią bardzo dobry marker chorób autozapalnych, związanych z zespołem aktywacji makrofagów (MAS), takich jak układowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (uMIZS) i choroba Stilla u dorosłych (AOSD). Wykorzystanie ferrytyny glikozylowanej wraz z Interleukiną-18 (IL-18) może być pomocne w szybkiej i trafnej diagnozie wyżej wymienionych chorób.
Krążąca ferrytyna składa się z 2 form: formy nieglikozylowanej, oraz formy glikozylowanej.
Ferrytyna jest surowiczym markerem ostrych i przewlekłych zapaleń, szczególnie przewlekłych chorób nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób o podłożu autoimmunologicznym oraz ostrych zapaleń infekcyjnych. Ekstremalnie wysokie stężenia ferrytyny, przekraczające 100 000 µg/l obserwuje się w chorobie Stilla u dorosłych (AOSD). W chorobie Stilla obserwuje się wzrost ferrytyny przy niższym odsetku frakcji glikozylowanej na poziomie 20%. Dla osób zdrowych wartość ferrytyny glikozylowanej wynosi >50-80 % całkowitej ferrytyny.
Choroba Stilla jest ostrym układowym procesem zapalnym mediowanym immunologicznie i charakteryzuje się wysoką gorączką, bólami stawów i mięśni oraz plamisto-grudkową wysypką skórną pojawiającą się i znikającą na szczycie gorączki. Choroba Stilla z początkiem w wieku dorosłym(AOSD) jest rzadką układową chorobą autozapalną. Jej odpowiednikiem u osób poniżej 16 rż jest postać systemowa młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS), określana jako młodzieńcza postać choroby Stilla (uMIZS). Często pozostaje nierozpoznana, a jej obraz kliniczny określany jest jako „gorączka o nieznanej przyczynie”.
Wartości ferrytyny glikozylowanej uzyskiwane:
Badanie wykonywane jest metodą ELISA.
Materiałem do badania jest surowica. Badanie dostępne w punktach pobrań zlokalizowanych przy laboratorium.