1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Badania biochemiczne do testu fmf (papp-a, f-bhcg)

Badania biochemiczne do testu fmf (papp-a, f-bhcg)

Pakiet rozszerzony / 2 badań

Oczekiwanie na wynik

3 dni robocze

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Oznaczenie osoczowego białka ciążowego A w surowicy (PAPP-A) oraz wolnej podjednostki BHCG (F-BHCG) wykorzystuje się do oceny ryzyka wad chromosomowych płodu w przesiewowych badaniach prenatalnych. Badania te wykonywane są w pierwszym trymestrze ciąży. 

Na czym polega test FMF?

Jest to badanie biochemiczne, oparte na pobraniu krwi od pacjentki i oznaczeniu stężenia wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej i stężenia białka PAPP-A na aparacie posiadającym certyfikat FMF. Są to badania potrzebne lekarzowi do oceny przy użyciu odpowiedniego oprogramowania komputerowego zgodnie z wytycznymi FMF ryzyka wystąpienia u płodu aneuploidii. Wyniki badań prenatalnych nigdy nie powinny być analizowane samodzielnie. Należy je w każdym przypadku skonsultować z lekarzem.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz FMF (Fetal Medicine Foundation), test FMF zalecany jest u wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku. Badanie to powinno zostać wykonane między 11. a 13. (+6 dni) tygodniem ciąży.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.