W kategorii dostępne są pakiety laboratoryjnych badań wątrobowych dedykowane ocenie funkcji wątroby m.in. poprzez oznaczenie stężenia wytwarzanych przez nią enzymów. Rozszerzona wersja pakietu obejmuje też diagnostykę w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.
Badania wątrobowe w ALAB laboratoria
Pakiety badań wątrobowych umożliwiają wykonanie kilku badań przy okazji jednego pobrania krwi. Wyniki dostarczają cennych informacji nt. stanu wątroby. W ramach kategorii dostępne są:
- Pakiet wątrobowy – zawiera 6 badań (próby wątrobowe) kluczowych w ocenie funkcji wątroby. W skład pakietu wchodzą takie badania jak albumina w surowicy, ALP, ALT, AST, bilirubina całkowita, GGTP.
- Pakiet wątrobowy rozszerzony – oprócz wyżej wymienionych badań dodatkowo zawiera badania w kierunku zakażeń wirusami HCV i HBs, które są odpowiedzialne odpowiednio za WZW typu C i typu B.
Dlaczego warto wykonywać badania wątrobowe?
Wątroba to narząd, który pełni w organizmie człowieka bardzo wiele kluczowych funkcji. Choć kojarzona jest przede wszystkim z detoksykacją, czyli usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii, to odpowiada też m.in. za metabolizowanie substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, produkcję białek, żółci i magazynowanie glikogenu. Ponadto wspiera układ immunologiczny i bierze udział w regulacji procesów krzepnięcia krwi.
Wątroba nie daje dolegliwości bólowych, dlatego warto monitorować jej zdrowie, wykonując pakiety badań wątrobowych, które umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych dysfunkcji tego narządu.
Kiedy wykonać pakiet wątrobowy?
Badania wątrobowe z krwi warto wykonywać w celach profilaktycznych. Zalecana częstotliwość zależy m.in. od wieku pacjenta oraz czynników podnoszących ryzyko dysfunkcji wątroby, np. przyjmowania dużej ilości leków, czy nadużywania alkoholu. Badania wątrobowe może też zlecić lekarz, który na podstawie występujących u pacjenta objawów podejrzewa dysfunkcje tego narządu.
Wyniki laboratoryjnych badań wątrobowych zawsze powinny zostać skonsultowane z lekarzem i uzupełnione o dokładny wywiad medyczny.
Jak przygotować się do laboratoryjnych badań wątroby?
Dostępne w kategorii laboratoryjne badania wątroby wykonuje się z krwi. Na wiarygodność wyników ma wpływ odpowiednie przygotowanie pacjenta do pobrania materiału.
W przypadku wielu badań:
- należy być na czczo, 8–12 godzin od ostatniego posiłku;
- pacjent powinien przyjść na badanie wyspany i wypoczęty;
- na 2–3 dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu i innych używek;
- na badanie należy udać się przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Powyższe informacje to tylko ogólne wskazówki – szczegółowych informacji należy zawsze szukać w opisie konkretnego pakietu lub badania. W razie wątpliwości można poprosić o szczegółowe wytyczne swojego lekarza.