Pakiety laboratoryjnych badań tarczycowych umożliwiają ocenę i wykrycie ewentualnych zaburzeń funkcji tarczycy, poprzez m.in. kontrolę stężenia i aktywności jej hormonów. W ramach kategorii dostępne są też pakiety tarczycowe dedykowane diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy: Hashimoto i choroby Gravesa-Basedowa, a także pakiet przesiewowych badań tarczycowych odpowiedni dla kobiet w ciąży.
Pakiety laboratoryjnych badań tarczycy
Pakiety badań tarczycowych umożliwiają wykonanie kilku istotnych oznaczeń przy okazji jednego pobrania krwi. W kategorii dostępne są grupy pakietów:
- Profilaktycznych i pogłębionych – zawierają od 3 do 8 badań; w zależnosci od wariantu mogą służyć zarówno wstępnej, jak i pogłębionej ocenie funkcji tarczycy. Najbardziej rozbudowanym pakietem jest Pakiet tarczycowy kompleksowy, który zawiera unikalny zestaw badań, w tym oznaczenia poziomu jodu i selenu.
- Do diagnostyki choroby Hashimoto – pakiety badań umożliwiające zdiagnozowanie i monitorowanie autoimmunologicznej choroby Hashimoto;
- Do diagnostyki choroby Graves-Basedowa – komplety badań tarczycy przeznaczone dla osób, u których występuje podejrzenie choroby Gravesa-Basedowa.
W kategorii dostępny jest także pakiet tarczycowy przesiewowy, stworzony z myślą o kobietach w ciąży (którym rutynowo zaleca się m.in. kontrolę poziomu TSH) oraz osobach, które nie obserwują u siebie objawów wskazujących na problemy z tarczycą, ale znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na takie choroby.
Kiedy wykonać badania tarczycowe?
Pakiety zawierające podstawowe badania tarczycowe warto wykonywać w celach profilaktycznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, u których w rodzinie występują choroby tarczycy. Rozszerzone zestawy badań tarczycy oraz pod kątem konkretnych chorób autoimmunologicznych warto rozważyć w przypadku występowania niepokojących objawów, w porozumieniu z lekarzem.