Kategoria obejmuje pakiety badań dedykowane laboratoryjnej diagnostyce reumatyzmu i osteoporozy. W zależności od przeznaczenia, zawarte w nich oznaczenia są pomocne w ustaleniu przyczyn bólu stawów bądź umożliwiają ocenę parametrów kluczowych w rozwoju osteoporozy. W kategorii znajduje się też pakiet zawierający oznaczenia witamin D3 i K3 MK7, które mają pośrednie znaczenie dla funkcjonowania układu kostnego.
Badanie osteoporozy – pakiety badań
Osteoporoza to choroba, która objawia się zmniejszoną wytrzymałością kości i ich większą podatnością na złamania. Pakiety badań na osteoporozę skupiają się na parametrach, które mają znaczenie w rozwoju tej choroby.
Podstawowy pakiet badań na osteoporozę obejmuje takie badania jak:
- albumina w surowicy,
- fosfataza alkaliczna,
- wapń całkowity w surowicy,
- fosfor nieorganiczny w surowicy,
- witamina 25(OH)D total.
Rozszerzony pakiet badań na osteoporozę zawiera także badanie parathormonu PTH.
Kiedy wykonać badania na osteoporozę?
Badania na osteoporozę przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tej choroby. Należą do nich m.in. kobiety po menopauzie, mężczyźni w podeszłym wieku, osoby z nadczynnością tarczycy, celiakią, mukowiscydozą, chorobami zapalnymi jelit, reumatoidalnym zapaleniem stawów. Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko osteoporozy są także nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niedobór witaminy D, długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych, brak aktywności fizycznej i niska masa ciała.
Badania w kierunku reumatyzmu
Choroby reumatyczne to grupa schorzeń o podłożu immunologicznym, które często wywołują ból i obrzęki stawów, przyczyniając się do ich ograniczonej ruchomości. Nieleczone mogą prowadzić do trwałych zmian, stąd bardzo ważna jest szybka diagnoza, w postawieniu której pomagają badania laboratoryjne.
Pakiet badań w kierunku reumatyzmu zawiera:
- ASO (test ilościowy);
- ilościowe badanie białka C-reaktywnego;
- morfologia krwi;
- czynnik reumatoidalny;
- kwas moczowy w surowicy.
Rozszerzony pakiet reumatyczny oprócz podstawowych badań zawiera także badanie przeciwciał przeciwjądrowych ANA oraz badanie przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi 3 (aCCP).
Kiedy wykonać badania na reumatyzm?
Badania na reumatyzm powinny wykonać osoby, u których lekarz podejrzewa występowanie choroby reumatycznej w związku z występującymi objawami (np. bóle i sztywność stawów).
Badania krwi w kierunku reumatyzmu i osteoporozy – przygotowanie pacjenta
Pakiety z tej kategorii zawierają badania wykonywane z krwi. Na pobranie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany, a także przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej). Na 2–3 dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu i innych używek. Niektóre badania wymagają pobrania na czczo.
Szczegółowe informacje na temat przygotowania do poszczególnych badań znajdują się w ich opisach. W przypadku wątpliwości warto poprosić o szczegółowe wytyczne swojego lekarza prowadzącego.