W kategorii dostępne są pakiety badań przeznaczone do diagnostyki anemii. Umożliwiają nie tylko stwierdzenie niedokrwistości, ale pomagają określić jej rodzaj. Pakiety badań na anemię zawierają m.in. morfologię, oznaczenie poziomu żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12 oraz innych parametrów istotnych w diagnostyce niedokrwistości.
Pakiety badań na anemię
Osoby, u których występuje podejrzenie niedokrwistości, mogą wybierać z dwóch pakietów badań.
Podstawowy pakiet anemii pozwala zdiagnozować najczęściej występujący typ niedokrwistości, jaką jest anemia z niedoboru żelaza. Znajdujące się w jego składzie badania to:
- morfologia krwi,
- żelazo w surowicy,
- ferrytyna,
- transferyna.
Pakiet rozszerzony pozwala wykonać bardziej kompleksowe badania w kierunku anemii, obejmujące też diagnostykę niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 bądź kwasu foliowego. Skład pakietu jest poszerzony o badanie OB (odczyn Biernackiego), poziomu witaminy B12 oraz kwasu foliowego.
Kiedy wykonać badania na anemię?
Pakiety badań anemii przeznaczone są dla osób, u których występuje podejrzenie niedokrwistości. Problem ten najczęściej dotyczy młodych, obficie miesiączkujących kobiet, kobiet w ciąży i osób starszych. Jednakże niedobory żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12 mogą dotykać także osób spoza tych grup. Objawy, które mogą świadczyć o niedokrwistości, to m.in.:
- bladość skóry,
- osłabienie,
- odczucie zmęczenia,
- zaburzenia uwagi i koncentracji,
- bóle i zawroty głowy,
- duszności,
- odczucie zimna,
- łamliwość włosów i paznokci.
Wyniki badań w kierunku anemii należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Przygotowanie do badań w kierunku anemii
Badania anemii wykonuje się z krwi. Aby wyniki były wiarygodne, pacjent musi odpowiednio przygotować się do pobrania próbki.
- na badanie należy przyjść na czczo (8–12 godzin po ostatnim posiłku);
- pacjent powinien być wyspany i wypoczęty;
- pobranie krwi należy wykonać przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej);
- na 2–3 dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu i innych używek.
Specyficzne badania mogą wymagać od pacjenta szczególnego przygotowania przed pobraniem próbki. Dlatego przed zakupem konkretnego pakietu lub badania należy dokładnie zapoznać się z jego opisem, a w przypadku wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.