Dostępne w kategorii pakiety badań służą do oceny stanu gospodarki lipidowej i umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Poszczególne pakiety umożliwiają oznaczenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu, a także – w zależności od wariantu pakietu - innych parametrów, które dostarczają informacji nt. ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Pakiety badań lipidogram
Pakiety badań z kategorii Lipidogram to różne warianty tzw. profilu lipidowego, który należy do podstawowych paneli w profilaktyce zdrowotnej każdego człowieka. Pakiety umożliwiają wykonanie kilku badań za jednym pobraniem – wyniki są dla lekarza podstawą do wydania stosownych zaleceń dla pacjenta, np. dotyczących zmian w diecie i trybie życia, dalszej diagnostyki bądź podjęcia leczenia.
- Pakiet Lipidogram PLUS – zawiera 6 badań: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol nie-HDL, cholesterol LDL, badanie trójglicerydów oraz badanie apolipoproteiny B.
- Pakiet Lipidogram rozszerzony – składa się z 6 badań, które wchodzą w skład pakietu Lipidogram PLUS oraz 3 dodatkowych badań: lipoproteina A, apolipoproteina A1 oraz index INDAPO.
- Pakiet Lipidogram EXTRA – w skład tego pakietu wchodzą takie badania jak: cholesterol całkowity, triglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL i cholesterol nie-HDL. Dodatkowo oznaczany jest także kwas moczowy w surowicy, będący czynnikiem podnoszącym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Obecność tego badania sprawia, że Lipidogram EXTRA jest unikalnym pakietem tego typu, dostępnym wyłącznie w ALAB laboratoria.
Wyniki badań wykonywanych w ramach pakietów lipidowych powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.
Lipidogram – kiedy wykonać badanie?
Profil lipidowy należy do podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie, niezależnie od wieku, płci czy występujących dolegliwości. Istnieją wskazania dla osób w poszczególnym wieku, dotyczące zalecanej częstotliwości wykonywania lipidogramu. Warto zapoznać się z opisami poszczególnych pakietów.
Wskazaniami do wykonania lipidogramu są m.in. nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca typu 2. czy występowanie zaburzeń lipidowych w rodzinie. W przypadku monitorowania leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego lub diagnostyki w ich kierunku, lipidogram należy wykonywać zgodnie z częstotliwością określoną przez lekarza prowadzącego.
Lipidogram – przygotowanie do badania
Badania wchodzące w skład pakietów dostępnych w kategorii Lipidogram są wykonywane z krwi. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, przed pobraniem należy się odpowiednio przygotować. Pacjent powinien przyjść na badanie:
- na czczo, 8–12 godzin od ostatniego posiłku;
- wypoczęty i wyspany, dlatego optymalną porą na wykonanie pobrania krwi są godziny poranne, pomiędzy 7 a 9;
- przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
W przypadku wątpliwości dotyczących przygotowania należy zapoznać się z opisem wybranego pakietu i/lub poprosić o szczegółowe wytyczne swojego lekarza prowadzącego.