W kategorii dostępne są pakiety badań laboratoryjnych przeznaczone do ogólnej oceny zdrowia jelit, a także wykrywania stanów zapalnych i zaburzeń mikroflory bakteryjnej jelit (dysbioza jelitowa). Wyniki poszczególnych badań dostarczają informacji, które mogą być pomocne w postawieniu diagnozy, a także wdrożeniu właściwego leczenia lub podjęciu decyzji o konieczności wykonania diagnostyki endoskopowej.
Pakiety badań laboratoryjnych na jelita
Pakiety laboratoryjnych badań jelit obejmują testy wykonywane z próbek kału i moczu. W kategorii znajdują się:
- Pakiet zdrowe jelita – zawiera 3 badania, które przeprowadza się we wstępnej diagnostyce przyczyn bólów brzucha i innych dolegliwości, takich jak np. wzdęcia, zaparcia, uczucie przelewania w brzuchu. Pozwala ocenić ryzyko występowania poważnych chorób jelit.
- Pakiet stanu zapalnego jelit – pakiet zawiera 5 badań dedykowanych wykrywaniu stanów zapalnych jelit, które mogą występować m.in. w przebiegu zakażeń pasożytniczych, choroby Leśniowskiego-Crohna, owrzodzenia jelita grubego, czy choroby nowotworowej.
- Pakiet ocena mikroflory jelitowej – badania zawarte w tym pakiecie umożliwiają dokonania oceny mikroflory jelitowej i poziomu herbicydów w moczu, które mają negatywny wpływ na mikrobiotę. Dysbioza czyli zaburzenia równowagi w mikroflorze, może być przyczyną wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie tylko.
Kiedy wykonać badania na jelita?
Wskazaniem do wykonania pakietów badań jelitowych są nieustępujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, zaparcia, biegunki. Lekarz może zalecić wykonanie laboratoryjnych badań jelitowych m.in. w przypadku podejrzenia zaburzeń równowagi mikrobioty jelitowej, która może być przyczyną wielu różnych dolegliwości zarówno pokarmowych, jak i m.in. spadku odporności organizmu. Laboratoryjne testy na jelita można wykonywać również w celach profilaktycznych. Wyniki badań powinny zawsze być skonsultowane ze specjalistą.
Przygotowanie do badań jelit
Większość laboratoryjnych badań oceniających funkcje jelit jest wykonywana z próbek kału. Materiał należy umieścić w specjalnym pojemniku z apteki. Próbkę należy pobrać z kilku różnych miejsc tej samej porcji kału, używając do tego znajdującej się w pojemniku szpatułki. Diagnostyka dysbiozy jelitowej dostępna w ramach kategorii jest wykonywana z próbki moczu, którą pacjent powinien oddać do specjalnego zestawu, który należy wcześniej odebrać w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria.
Niektóre badania wchodzące w skład pakietów z tej kategorii wymagają specjalnego zestawu do pobrania (do odbioru w Punkcie Pobrań) i/lub specjalnego przygotowania, np. wykluczenia z diety określonych produktów na kilka dni przed pobraniem. Szczegółowe informacje znajdują się w opisach poszczególnych pakietów, w przypadku wątpliwości warto też skonsultować się ze swoim lekarzem.