Kategoria obejmuje badania przeznaczone do oceny gospodarki wodno-elektrolitowej. Badanie poziomu elektrolitów obejmuje oznaczenie poziomu sodu, potasu, magnezu i chlorków w organizmie. Badania z tej kategorii mogą być szczególnie istotne m.in. dla osób chorujących przewlekle (m.in. choroby nerek, cukrzyca, nadciśnienie), sportowców, seniorów.
Pakiet elektrolity – badania
Pakiet badań elektrolitów umożliwia wykrycie niedoboru lub nadmiaru wybranych elektrolitów w organizmie. Ewentualne nieprawidłowości wymagają skorygowania. Przywrócenie prawidłowego poziomu elektrolitów (homeostazy) jest kluczowe dla zdrowia każdego organizmu.
Pakiet elektrolity składa się z 4 badań:
- sód w surowicy;
- potas w surowicy;
- magnez w surowicy;
- chlorki w surowicy.
Sód, potas i chlorki należą do głównych wyznaczników równowagi lub zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, w której ważną rolę ogrywają nerki, serce i wątroba. Z kolei magnez reguluje liczne reakcje enzymatyczne, co oznacza, że jego niedobór może źle wpływać na pracę układu nerwowego, mięśni oraz serca.
Kiedy wykonać badania elektrolitów?
Wskazania do wykonania badania elektrolitów są bardzo szerokie. Pakiet warto wykonać w przypadku m.in.:
- nieprawidłowego ciśnienia tętniczego krwi;
- zaburzeń rytmu serca, np. kołatania;
- obrzęków kończyn dolnych;
- bólów i kurczów mięśniowych;
- występowania zaburzeń funkcjonowania nerek;
- częstych omdleń i zawrotów głowy;
- stwierdzonej cukrzycy;
- przyjmowania insuliny, leków astmatycznych, glikokortykosteroidów, furosemidu;
- drażliwości, zaburzeń snu, pobudliwości nerwowej i ogólnego złego samopoczucia;
- stosowania diet eliminacyjnych;
- nadużywania kawy i alkoholu;
- przebycia infekcji, której towarzyszyły długotrwała gorączka, wymioty i biegunka.
Elektrolity są wypłukiwane z organizmu w czasie intensywnej aktywności fizycznej, dlatego również osoby aktywne i sportowcy powinni pamiętać o kontroli ich poziomu w organizmie.
Przygotowanie do badań elektrolitów
Zaleca się, aby badania elektrolitów wykonywać w godzinach porannych. Pacjent powinien przyjść na pobranie krwi na czczo, po całonocnym wypoczynku. Badanie powinno odbyć się przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej. Na 2–3 dni przed badaniem należy unikać alkoholu i innych używek.