Pakiety badań w tej kategorii przeznaczone są dla osób intensywnie uprawiających aktywność fizyczną. Umożliwiają ocenę parametrów kluczowych dla zdrowia organizmu sportowca – można je wykonać przed rozpoczęciem treningów i powtarzać kontrolnie co 12-24 miesiące, w celu monitorowania ewentualnych zmian zachodzących w organizmie pod wpływem systematycznego wysiłku fizycznego.
Kompleksowe badania sportowe – pakiety
Kategoria obejmuje badania sportowe w pakietach podstawowym i rozszerzonym. Podstawowy pakiet dla sportowców zawiera takie badania jak:
- morfologia;
- oznaczenie poziomu glukozy na czczo;
- cholesterol całkowity;
- cholesterol HDL w surowicy;
- cholesterol LDL – wyliczany;
- triglicerydy;
- tyreotropina trzeciej generacji (TSH);
- aminotransferaza alaninowa;
- witamina 25(OHO)D Total;
- oznaczenie poziomu testosteronu;
- badanie poziomu kortyzolu;
- sód w surowicy;
- potas w surowicy.
W pakiecie rozszerzonym dodatkowo znajdują się następujące badania: insulina, ferrytyna, magnez w surowicy, testosteron wolny, białko całkowite, kinaza kreatynowa.
Kiedy wykonać badania sportowe?
Badania sportowe warto wykonać po raz pierwszy przed rozpoczęciem intensywnych treningów. Następnie warto je powtarzać kontrolnie co 12–24 miesiące.
Przygotowanie do badań sportowych
Wykonanie pakietów badań sportowych wymaga odpowiedniego przygotowania od pacjenta. Na pobranie krwi należy stawić się w godzinach porannych, po całonocnym wypoczynku, na czczo i przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej). Na 2–3 dni przed badaniem należy zrezygnować z alkoholu i innych używek. W okresie kilku przed badaniem należy zmniejszyć intensywność treningów, a na dzień przed całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej.