Pakiety w tej kategorii składają się z badań laboratoryjnych dedykowanych profilaktyce zdrowia kobiet. Umożliwiają monitorowania parametrów, które odgrywają szczególną rolę w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. Wyniki badań umożliwiają dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia kobiet w każdym wieku, mogą też pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy przyczyn ewentualnych dolegliwości.
Podstawowe badania laboratoryjne dla kobiet w każdym wieku
W kategorii dostępne są pakiety badań laboratoryjnych skomponowane z myślą o potrzebach kobiet na różnych etapach życia. Poszczególne pakiety badań dla kobiet mogą zawierać m.in.:
- podstawowe badania profilaktyczne, m.in. morfologia, cholesterol, triglicerydy oraz oznaczenie poziomu wybranych witamin, minerałów i innych elementów;
- badania oceniające ryzyko m.in. cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, incydentów zakrzepowych;
- badania oceniające ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, np. raka szyjki macicy;
- badania hormonalne w kierunku oceny prawidłowego przebiegu owulacji;
- badania hormonalne dla kobiet przechodzących menopauzę;
- badania hormonalne rekomendowane w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania;
- badania hormonalne dedykowane diagnostyce płodności;
- badania dla kobiet w ciąży;
- pakiety badań dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.
Kiedy wykonać pakiety badań dla kobiet?
Pakiety badań profilaktycznych dla kobiet warto wykonywać regularnie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pakietów badań ukierunkowanych na diagnostykę konkretnych problemów i/lub monitorowania przebiegu leczenia należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Przygotowanie do badań dla kobiet
Pakiety dla kobiet obejmują badania z krwi, moczu i kału. Próbki moczu i kału należy uprzednio przygotować w specjalnych pojemnikach z apteki lub zestawach, które można odebrać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.
Na pobranie próbki krwi w przypadku większości badań należy przyjść na czczo, po całonocnym wypoczynku i przed pobraniem porannej porcji leków. Na 2–3 przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu i przyjmowania innych używek, a także ograniczyć kawę.
Powyższe instrukcje są jedynie ogólnymi zaleceniami w kwestii przygotowania się do badań dla kobiet. Specyficzne badania mogą wykonać szczególnego przygotowania, dlatego należy zawsze dokładnie zapoznać się z opisem pakietu przed jego zakupem.