Dostępne w tej kategorii pakiety badań koncentrują się na diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową. Zawarte w nich badania umożliwiają wykrywanie m.in. zakażeń wirusami wywołującymi wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, zakażenie wirusem HIV, wirusem opryszczki (HSV), a także krętkiem bladym – bakterią, która wywołuje kiłę.
Pakiety badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową
Kategoria zawiera dwa pakiety badań dla osób, którą chcą zadbać o swoje zdrowie intymne – podstawowy (zawierający 6 badań) i rozszerzony (8 składający się z 8 badań).
- Pakiet zdrowie intymne podstawowy – zawiera oznaczenie przeciwciał IgG przeciwko bakterii Chlamydia trachomatis, test przesiewowy na obecność wirusa HIV, badanie na obecność przeciwciał IgG przeciwko wirusowi opryszczki (HSV), przesiewowy test kiłowy oraz badania przeciwciał przeciwko wirusom HBs i HCV (WZW typu B i C).
- Pakiet zdrowie intymne rozszerzony – oprócz badań z pakietu podstawowego w wersji rozszerzonej znajdują się też badania na obecność przeciwciał klasy IgM przeciwko bakterii Chlamydia trachomatis oraz wirusowi opryszczki (HSV).
Kiedy wykonać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową?
Choroby przenoszone drogą płciową mogą dotyczyć każdej osoby, która jest aktywna seksualnie – wiele z nich rozwija się bezobjawowo i w dalszej perspektywie może prowadzić do powikłań (m.in. stany zapalne, niepłodność). Z tego względu badania przesiewowe są rekomendowane każdemu dorosłemu w celach profilaktycznych.
Diagnostyka chorób przenoszonych drogą płciową jest szczególnie wskazana w przypadku osób, które miały ryzykowne kontakty seksualne. Optymalny czas na wykonanie badań to 4 tygodnie po odbyciu stosunku płciowego, w czasie którego mogło dojść do zakażenia.
Przygotowanie do badań w kierunku chorób przenoszonych droga płciową
Badania na choroby przenoszone drogą płciową wykonuje się z próbki krwi żylnej. Ich wykonanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.