W kategorii dostępne są pakiety badań w kierunku boreliozy – choroby, którą można się zarazić w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Oprócz zestawów badań do poszczególnych etapów diagnostyki boreliozy, w kategorii znajdują się też pakiety badań umożliwiające wykrycie innych infekcji odkleszczowych oraz badanie kleszcza.
Pakiety badań na boreliozę
Kategoria obejmuje szeroki zakres pakietów badań wykonywanych w ramach diagnostyki boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych:
- Borelioza pakiet przesiewowy – zawiera badania, które powinny być wykonane na pierwszym etapie diagnostyki boreliozy. Wyniki ujemne mogą wykluczyć jej występowanie, natomiast wyniki dodatnie bądź wątpliwe są wskazaniem do wykonania pogłębionej diagnostyki. Pakiet zawiera badania przeciwciał IgG i IgM przeciwko Borrelia burgdorferi (bakteriom wywołującym chorobę).
- Borelioza pakiet potwierdzenia – pakiet badań przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi wykonywanych metodą Western-blot. Drugi etap diagnostyki boreliozy, który polega na weryfikacji wątpliwych i dodatnich wyników testów przesiewowych,
- Panel koinfekcje – składa się z 9 badań wykonywanych w celu wykrycia obecności 7 różnych drobnoustrojów, którymi można zarazić się w wyniku ukąszenia kleszcza.
- Badanie kleszcza – panel badań umożliwiających wykrycie w materiale genetycznym kleszcza nosicielstwa drobnoustrojowych wywołujących boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Pozytywny wynik badań nie musi świadczyć o zarażeniu pacjenta, który został przez tego kleszcza ukąszony. Brak patogenów w materiale genetycznym kleszcza może wykluczyć zakażenie.
Kiedy wykonać badania na boreliozę?
Pakiet badań w kierunku boreliozy warto wykonać, jeśli doszło do ukąszenia przez kleszcza, zwłaszcza, jeśli występują objawy np. bóle głowy, bóle mięśni i stawów, pogorszenie samopoczucia i gorączka o niewielkim nasileniu.
Badania w kierunku boreliozy należy wykonywać w porozumieniu z lekarzem. Oznaczenia przeciwciał można wykonać najwcześniej po upływie miesiąca od ukąszenia przez kleszcza.
Przygotowania do badań w kierunku boreliozy
Badania na boreliozę wykonuje się z próbek krwi. Z reguły nie wymagają one specjalnego przygotowania. Nie trzeba też być na czczo.
Aby wykonać badanie kleszcza, należy przynieść wyciągniętego ze skóry pajęczaka w woreczku strunowym bądź czystym pojemniku. Przed dostarczeniem do Punktu Pobrań powinien być przechowywany w lodówce lub zamrażalniku. Rozmrożony kleszcz nie może być zamrożony ponownie, gdyż uniemożliwi to wykonanie badania.