W kategorii dostępne są pakiety podstawowych badań laboratoryjnych. Ich wyniki umożliwiają dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia poprzez oznaczenie wybranych parametrów, np. poziomu glukozy i lipidów, czy badanie ogólne moczu. Wyniki mogą pomóc odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, np. zmianę diety lub trybu życia, a także mogą być podstawą do skierowania pacjenta na pogłębioną diagnostykę.
Badania podstawowe w ALAB laboratoria
W kategorii dostępne są 3 pakiety zawierające cztery, osiem lub trzynaście podstawowych badań laboratoryjnych. Podstawowe badania profilaktyczne z krwi i moczu obejmują takie badania jak m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie glukozy we krwi (wczesna diagnostyka cukrzycy);
- oznaczenie poziomu lipidów w organizmie (istotne w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego);
- badanie ogólne moczu (pomocne m.in. w ocenie funkcjonowania nerek).
Wyniki badań należy zawsze skonsultować z lekarzem. Mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki lub podstawą do wydanie przez lekarza zaleceń dotyczących zmiany diety i stylu życia.
Kiedy wykonać podstawowe badania profilaktyczne?
Pakiety podstawowych laboratoryjnych badań profilaktycznych warto wykonywać regularnie (np. raz w roku), niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W przypadku osób chorujących przewlekle, badania podstawowe powinny być wykonywane z częstotliwością zalecaną przez lekarza prowadzącego.
Przygotowanie do podstawowych badań profilaktycznych
Podstawowe badania z krwi wymagają od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Należy być na czczo i odpowiednio wypocząć przed porannym pobraniem krwi. Pacjent powinien zrezygnować z używek (ograniczyć też spożycie kawy) na 2–3 dni przed badaniem. Należy pamiętać, aby udać się na badania podstawowe przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Próbkę moczu lub kału należy przygotować w specjalnym pojemniku, który można znaleźć w każdej aptece (można też odebrać zestaw w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria). Dokładnie zabezpieczoną próbkę pacjenci powinni zabrać ze sobą do PP i oddać personelowi przed pobraniem próbki krwi.
Powyższe informacje to ogólne wskazówki dotyczące przygotowania do badań. Niektóre badania mogą wymagać specjalnego przygotowania, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z opisem pakietu przed jego zakupem.