Kategoria zawiera pakiet badań przeznaczonych dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zawarte w nim badania umożliwiają ocenę ryzyka powikłań, które mogą pojawić się w wyniku stosowania hormonalnych metod antykoncepcji, takich jak m.in. zabrzenia pracy wątroby, czy incydenty zakrzepowe. Ewentualne nieprawidłowości w wynikach pozwolą lekarzowi podjąć właściwe decyzje, co do dalszego stosowania antykoncepcji hormonalnej przez pacjentkę.
Pakiet laboratoryjnych badań przy antykoncepcji hormonalnej
Badania wchodzące w skład rozszerzonego pakietu Antykoncepcja hormonalna obejmują m.in. próby wątrobowe i lipidogram. Badanie czasu protrombinowego i test genetyczny w kierunku mutacji w genie czynnika V krzepnięcia krwi umożliwiają też ocenę ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowych.
Obecność badania genetycznego w pakiecie wymaga od pacjentki podpisania świadomej zgody na jego wykonanie.
Kiedy wykonać badania hormonalne przy antykoncepcji?
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinno odbywać się pod opieką ginekologa. Przepisując pacjentce tabletki lub inne środki zaliczające się do antykoncepcji hormonalnej, lekarz powinien mieć na uwadze wystąpienie możliwych skutków ubocznych. W związku z tym może zalecić wykonanie badań kontrolnych – po raz pierwszy przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, a następnie w ramach monitorowania przebiegu terapii bądź w przypadku wystąpienia u pacjentki niepokojących objawów.
Dostępny w kategorii pakiet Antykoncepcja hormonalna jest odpowiedni zarówno do wstępnej oceny ryzyka stosowania antykoncepcji hormonalnej u pacjentki, jak i do cyklicznej kontroli wpływu stosowanych środków na organizm.
Przygotowanie do badań przy antykoncepcji hormonalnej
Badania w pakiecie Antykoncepcja hormonalna są wykonywane się z krwi. W celu pobrania próbki należy udać się do Punktu Pobrań ALAB laboratoria lub umówić się na pobranie krwi w domu w ramach usługi ALAB w domu.
W ramach przygotowania do badań należy:
- być na czczo, 8–12 godzin po ostatnim posiłku;
- być wypoczętym i wyspanym (optymalny czas na pobranie krwi to godziny między 7 a 9 rano);
- unikać spożywania alkoholu i zażywania innych używek (ograniczyć także kawę) na 2–3 dni przed badaniem;
- oddać próbkę przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Powyższe informacje to ogólne wskazówki – w przypadku wątpliwości (np. w sytuacji, gdy pacjentka przyjmuje na stałe leki) o szczegółowe wytyczne należy poprosić swojego lekarza prowadzącego.