Badania z tej kategorii są skoncentrowane wokół wirusa SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego choroby COVID-19. Należą do nich tzw. testy na koronawirusa – badania pozwalające potwierdzić aktywne zakażenie, badania przeciwciał (informujące o możliwym kontakcie z wirusem w przeszłości i/lub pozwalające ocenić reakcję układu immunologicznego po szczepieniu), ale także badania dedykowane ogólnej ocenie stanu zdrowia po przebyciu COVID-19.
Testy na koronawirusa w ALAB laboratoria
W ALAB laboratoria dostępne są testy na koronawirusa wykonywane metodą RT-PCR oraz testy antygenowe. Materiałem do badania jest wymaz z nosogardzieli lub, w przypadku testów antygenowych, opcjonalnie próbka śliny. Pozytywny wynik badania potwierdza zakażenie SARS-CoV-2.
Wyniki testów na obecność koronawirusa mogą być wydane także w językach angielskim i niemieckim.
Kiedy wykonać testy na koronawirusa?
Test na obecność koronawirusa można wykonać m.in. w przypadku:
- podejrzenia zakażenia (występowanie objawów, możliwy kontakt z innym zakażonym);
- przed podróżą do krajów, w których od przyjezdnych wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu.
Jak przygotować się do badania na koronawirusa?
Zaleca się, aby badanie przeprowadzać przed porannym szczotkowaniem zębów, na czczo, wykluczając również picie jakichkolwiek płynów i zażycie leków. W ciągu dnia test może być przeprowadzony co najmniej 30 minut po jedzeniu, piciu lub paleniu papierosów.
Koronawirus – badania przeciwciał i odpowiedzi komórkowej
Testy serologiczne są ukierunkowane na wykrywanie specyficznych przeciwciał pojawiających się na skutek kontaktu z koronawirusem oraz po przyjęciu szczepienia na COVID-19. Są to m.in.:
- Test na przeciwciała IgG specyficzne dla koronawirusa – badanie wykrywa obecność przeciwciał w klasie IgG. Wykonuje się je około 11–14 dni po wystąpieniu objawów choroby COVID-19. W celu oznaczeniu przeciwciał po szczepieniu należy wybrać badanie wykonywane metodą ilościową.
- Test na przeciwciała IgM specyficzne dla koronawirusa – ich obecność może świadczyć o kontakcie organizmu z wirusem i potencjalnym zakażeniu.
W ALAB laboratoria dostępny jest też test IGRA do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny wirusa SARS-CoV-2. Badanie może mieć szczególne znaczenie dla osób, u których nie wykryto przeciwciał po chorobie lub szczepieniu, bądź były one na niskim poziomie i u osób z obniżoną odpornością.
Wpływ koronawirusa na zdrowie – po chorobie COVID-19
Przebycie zakażenia koronawirusem w niektórych przypadkach może wiązać się z zespołem objawów, które utrzymują się przez długi czas po zwalczeniu infekcji (tzw. long-COVID). W kategorii znajdują się badania umożliwiające ocenę ogólnego stanu zdrowia po przejściu COVID-19, takie jak morfologia krwi, badanie D-Dimerów, kreatyniny w surowicy, czy profil lipidowy.