Tarczyca to gruczoł, który produkuje hormony regulujące ważne procesy zachodzące w organizmie, w tym procesy przemiany materii. W kategorii dostępne są badania tarczycowe odpowiednie zarówno dla pacjentów, którzy chcą profilaktycznie sprawdzić stan tego gruczołu, jak również pacjentów leczących choroby tarczycy, którzy potrzebują monitorować jej stan zdrowia.
Kiedy wykonać badania tarczycy?
Zaleca się, aby w celach profilaktycznych regularnie wykonywać podstawowe badania tarczycy, niezależnie od tego, czy odczuwane są dolegliwości związane z jej nadczynnością, niedoczynnością bądź innymi chorobami.
Wskazaniem mogą być także objawy, które mogą wskazywać na nieprawidłowo funkcjonującą tarczycę. Badania warto wykonać w przypadku takich dolegliwości, jak senność, zmęczenie i osłabienie, nadmierna nerwowość i drażliwość, zaburzenia koncentracji, nadmierna utrata bądź przyrost masy ciała bez zmiany diety. Badania tarczycy należy wykonywać także w przypadku zdiagnozowanych schorzeń tego gruczołu. Wówczas rodzaj wymaganych badań oraz częstotliwość ich wykonywania powinny być zlecane przez lekarza.
Badania hormonów tarczycy
W ALAB laboratoria można wykonać badania hormonów tarczycy, czyli fT3 i fT4. Oznaczenie ich poziomu umożliwia wykrycie niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu. Innym istotnym badaniem jest oznaczenie hormonu TSH – jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który odpowiedzialny jest właśnie za pracę tarczycy.
Badania te są odpowiednie zarówno dla osób, które po raz pierwszy chcą skontrolować zdrowie swojej tarczycy w celach profilaktycznych, jak i pacjentów, którzy muszą regularnie kontrolować ten gruczoł ze względu na zdiagnozowane nieprawidłowości.
Badania tarczycy – diagnostyka chorób autoimmunologicznych
Z tarczycą związane są także choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. W ich przebiegu w tarczycy wytwarzane są przeciwciała skierowane przeciwko antygenom własnego organizmu. W ramach diagnostyki chorób autoimmunologicznych bada się przeciwciała będące markerami wymienionych chorób autoimmunologicznych:
- Anty-TPO – przeciwko peroksydazie tarczycowej;
- Anty-TG – przeciwko tyreoglobulinie;
- TRAb – przeciwko receptorowi TSH.
Kompleksowe badania tarczycy
Kompleksowe badania tarczycy obejmują też oznaczenia pierwiastków istotnych dla pracy tarczycy, takich jak selen w surowicy i jod w moczu. Selen jest niezbędny do prawidłowego działania hormonów fT3 i fT4, natomiast jod jest niezbędny w syntezie hormonów tarczycy.