Grypa

Celem badania jest wykrycie w badanej próbce materiału genetycznego (RNA) wirusa grypy – Influenza typu A i/lub B oraz podtypowanie w kierunku grypy A/H1N1.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Materiał

Wymaz

Objawy grypy to kilkudniowa gorączka powyżej 38°C, bóle mięśniowe i różnie nasilone objawy ze strony układu oddechowego (np. katar, czy suchy kaszel). Groźne mogą być powikłania grypy, takie jak zapalenie mięśnia sercowego i płuc. Opisano trzy odmiany wirusa grypy: A, B i C, przy czym odmiany A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, natomiast C powoduje grypę o lżejszym przebiegu. Wirus typu A ma wiele podtypów wyodrębnionych na podstawie właściwości antygenowej białek powierzchniowych wirusa – hemaglutyniny (H) i neuranimidazy (N).

Badanie jest pomocne w potwierdzeniu rozpoznania u pacjentów z objawami grypy. Jest to szczególnie ważne u chorych z grupy ryzyka powikłań pogrypowych, narażonych na ciężkie powikłania. Należą do nich*:

  • osoby w wieku ≥ 50 lat; ponieważ w tej grupie znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka,
  • przewlekle chorzy (dorośli i dzieci) na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego (w tym chorzy na astmę), choroby nerek, choroby wątroby, choroby neurologiczne, choroby hematologiczne, choroby metaboliczne (w tym na cukrzycę) ,
  • dorośli i dzieci z niedoborami odporności (w tym spowodowanymi leczeniem immunosupresyjnym, lub zakażeniem HIV),
  • kobiety w ciąży osoby w wieku 6 m.ż. – 18 lat, leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym, co zwiększa u nich ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a w razie zachorowania na grypę,
  • osoby otyłe, u których indeks masy ciała (BMI) ≥40. osoby po transplantacjach .

*opracowano na podstawie ACIP – Advisory Commitee on Immunization Practices 2018-2019 Influenza Season

Materiałem do badania jest wymaz z nosa i gardła, pobierany jałową wymazówką z wacikiem z włókna syntetycznego np. sztuczny jedwab, wiskoza, dakron. Zastosowana w badaniu metoda Real Time – PCR pozwala na wykrywanie materiału genetycznego badanych mikroorganizmów z wyjątkowo wysoką czułością i swoistością.

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi 2-5 dni w zależności od laboratorium. Aby sprawdzić czas oczekiwania w konkretnej miejscowości prosimy o pobranie karty badania i wskazanie miejsca, gdzie będzie ono wykonywane.

Dodatkowe przygotowanie

Minimum 2 godziny przed badaniem: • nie spożywaj posiłków oraz nie pij • nie żuj gumy • nie płucz jamy ustnej oraz nosa • nie myj zębów, nie stosuj płynu do płukania jamy ustnej • nie przyjmuj leków (tabletek do ssania, syropów, aerozoli, także do nosa: maści) • nie wykonuj inhalacji, nie płucz zatok, nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed pobraniem • nie pal papierosów • jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.