Celem badania jest wykrycie w badanej próbce materiału genetycznego (RNA) wirusa grypy – Influenza typu A i/lub B oraz podtypowanie w kierunku grypy A/H1N1.
Oczekiwanie na wynik
4 dni robocze
Materiał
Wymaz
Objawy grypy to kilkudniowa gorączka powyżej 38°C, bóle mięśniowe i różnie nasilone objawy ze strony układu oddechowego (np. katar, czy suchy kaszel). Groźne mogą być powikłania grypy, takie jak zapalenie mięśnia sercowego i płuc. Opisano trzy odmiany wirusa grypy: A, B i C, przy czym odmiany A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, natomiast C powoduje grypę o lżejszym przebiegu. Wirus typu A ma wiele podtypów wyodrębnionych na podstawie właściwości antygenowej białek powierzchniowych wirusa – hemaglutyniny (H) i neuranimidazy (N).
Badanie jest pomocne w potwierdzeniu rozpoznania u pacjentów z objawami grypy. Jest to szczególnie ważne u chorych z grupy ryzyka powikłań pogrypowych, narażonych na ciężkie powikłania. Należą do nich*:
*opracowano na podstawie ACIP – Advisory Commitee on Immunization Practices 2018-2019 Influenza Season
Materiałem do badania jest wymaz z nosa i gardła, pobierany jałową wymazówką z wacikiem z włókna syntetycznego np. sztuczny jedwab, wiskoza, dakron. Zastosowana w badaniu metoda Real Time – PCR pozwala na wykrywanie materiału genetycznego badanych mikroorganizmów z wyjątkowo wysoką czułością i swoistością.
Czas oczekiwania na wynik badania wynosi 2-5 dni w zależności od laboratorium. Aby sprawdzić czas oczekiwania w konkretnej miejscowości prosimy o pobranie karty badania i wskazanie miejsca, gdzie będzie ono wykonywane.
Minimum 2 godziny przed badaniem: • nie spożywaj posiłków oraz nie pij • nie żuj gumy • nie płucz jamy ustnej oraz nosa • nie myj zębów, nie stosuj płynu do płukania jamy ustnej • nie przyjmuj leków (tabletek do ssania, syropów, aerozoli, także do nosa: maści) • nie wykonuj inhalacji, nie płucz zatok, nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed pobraniem • nie pal papierosów • jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki