1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. HPV wykrywanie DNA 32 wysokoonkogennych typów wirusa z genotypowaniem

HPV wykrywanie DNA 32 wysokoonkogennych typów wirusa z genotypowaniem Kod ICD: F38

Badanie pozwala na wykrycie i genotypowanie (oznaczenie odmiany genetycznej) wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus).

Oczekiwanie na wynik

-

Materiał

Wymaz z szyjki macicy

Test umożliwia wykrycie aż 28 genotypów wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 51, 52, 53, 54, 56, 58, 59, 61, 66, 68, 69, 70, 73 (MM9), 82 (MM4) (kolorem czerwonym oznaczono tzw. genotypy wysokiego ryzyka – na podstawie Muñoz i wsp. N Engl J Med., 2003; 348:518-27).

Określenie genotypu jest niezmiernie ważne ze względu na fakt, że spośród ponad 100 znanych genotypów wirusa HPV tylko około 40 może zakażać błonę śluzową narządów płciowych człowieka. Ponadto tylko część z nich związana jest z rozwojem raka szyjki macicy (tzw. genotypy wysokiego ryzyka), część jest czynnikami wywołującymi łagodne zmiany śródnabłonkowe lub jest związanych z np. rozwojem kłykcin kończystych (tzw. genotypy niskiego ryzyka).

Większość dostępnych badań wykrywa jedynie kilka najczęściej występujących genotypów. Wówczas jednak zakażenie genotypem występującym w populacji sporadycznie pozostaje niewykryte, a wynik badania na obecność DNA wirusa HPV będzie fałszywie ujemny. Oferowane przez nas badanie pozwala na precyzyjną odpowiedź, czy i którym genotypem wirusa HPV zakażony jest pacjent.

W przypadku wykrycia zakażenia wirusem HPV o wysokim ryzyku onkogennym, istnieje możliwość wykonania dodatkowego badania określającego, czy infekcja ma charakter przejściowy czy przewlekły (test HPV RNA – dostępny w ofercie ALAB laboratoria). Przewlekła infekcja typami wysokiego ryzyka może doprowadzić do powstania zmian przednowotworowych, a nawet raka szyjki macicy.

Materiałem do badań są komórki nabłonkowe pobrane z szyjki macicy przy użyciu jałowej szczoteczki typu Cervex-Brush. Szczoteczki te umożliwiają pobranie materiału zarówno z części pochwowej strefy transformacji, jak i z kanału szyjki macicy. Przed pobraniem materiału do badania pacjentka nie powinna stosować dopochwowych preparatów leczniczych.

W odróżnieniu od badań proponowanych przez wiele innych laboratoriów, cały proces badawczy oferowanego przez nas badania jest w pełni zwalidowany (znane są takie parametry jak m. in. czułość, swoistość, powtarzalność, sposób pobierania, przechowywania i transportu próbki), co zapobiega otrzymaniu fałszywie dodatnich lub ujemnych wyników. Każdemu badaniu towarzyszą kontrole: dodatnia, ujemna i wewnętrzna (na obecność DNA ludzkiego genu β-globiny), co zapewnia uzyskanie w pełni wiarygodnego wyniku.

Pobrania ginekologiczne prowadzone są w wybranych punktach ALAB po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty.

Dodatkowe przygotowanie

Przynajmniej na 2–3 dni przed badaniem trzeba wstrzymać się od stosunków płciowych. Dodatkowo w tym czasie nie zaleca się zażywania antybiotyków, a także stosowania środków dezynfekcyjnych lub środków przeciwbakteryjnych. Mniej więcej 12 godzin przed wykonaniem wymazu nie należy myć okolic penisa, a na 2–3 godziny poprzedzające wymaz należy powstrzymać się od oddawania moczu. Należy odchylić napletek i trzymaną wymazówką w palcach pocierać ruchem kolistym po wewnętrznej stronie napletka oraz żołędzi prącia

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.