Badanie fT3 (stężenia wolnej trójjodotyroniny) służy do diagnostyki i monitorowania leczenia schorzeń tarczycy. Jest pomocne w różnicowaniu subklinicznej niedoczynności tarczycy, zatrucia T3-tyreotoksykozy i zespołu niskiej T3.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
FT3 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3).
Trójjodotyronina jest hormonem tarczycy, w 80% powstającym w tkankach obwodowych z T4, a w 20% produkowanym przez tarczycę. Jej wolna frakcja (fT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych, a poziom jej stężenia lepiej odzwierciedla stan metaboliczny tarczycy niż poziom całkowitej T3 (na jej stężenie mają również wpływ białka transportujące, a ich poziom zmienia się w wielu stanach fizjologicznych i chorobowych, oraz po podaniu niektórych leków).
Badanie fT3 (poziomu wolnej trójjodotyroniny) wykonuje się najczęściej razem z oznaczeniem fT4 oraz TSH w celu oceny funkcji tarczycy, oraz rozpoznania nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Sytuacje, gdy oznaczenie wolnej trójjodotyroniny jest szczególnie przydatne to:
Osoby szerzej zainteresowane tematyką badań tarczycy zapraszamy do obejrzenia webinarów:
Niektóre leki mogą wpływać na badanie, zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu