Badanie stężenia TSH (tyreotropina, hormon tyreotropowy) jest podstawowym badaniem służącym do oceny funkcji tarczycy. Pozwala na wykrycie zaburzeń czynności tego organu (także bezobjawowych) oraz umożliwia monitorowanie przebiegu leczenia.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Tyreotropina jest hormonem wydzielanym przez komórki tyreotropowe przedniego płata przysadki mózgowej, sterującym wydzielanie hormonów tarczycy. Pomimo faktu, iż nie jest wydzielana przez tarczycę, zaburzenia jej stężenia we krwi bardzo dobrze odzwierciedlają problemy z funkcjonowaniem tarczycy, dlatego badanie tyreotropiny (TSH) we krwi stosowane jest w diagnostyce nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
TSH jest hormonem wydzielanym pulsacyjnie i w rytmie dobowym. Szczyt jej wydzielania następuje w nocy, pomiędzy godziną 23.00 a 4.00, natomiast minimum przypada na godzinę 16.00. Wartości referencyjne stosowane w laboratoriach odzwierciedlają jej stężenie w godzinach porannych (7.00 - 9.00) i w takich godzinach należy wykonywać to badanie. Rytm dobowy wydzielania TSH zachowany jest w pierwotnej niedoczynności tarczycy, natomiast w niedoczynności pochodzenia centralnego lub spowodowanej stanami głodzenia jest zniesiony.
Na stężenie TSH może mieć wpływ szereg czynników. Są to:
Obniżone stężenie tyreotropiny stwierdza się w następujących stanach chorobowych:
Podwyższone stężenie TSH występuje w:
Kiedy należy przeprowadzić badanie TSH? Badanie jest zalecane jako test przesiewowy u osób z grup zwiększonego ryzyka, do których zaliczamy:
Należy pamiętać, iż w ocenie czynności tarczycy - zwłaszcza po raz pierwszy - należy oznaczyć stężenie TSH i fT4, ponieważ izolowana ocena TSH może być zawodna.
Ponadto oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) powinno być badaniem pierwszego rzutu u osób z objawami nadczynności lub niedoczynności.
Objawy mogące sugerować nadczynność tarczycy:
Objawy mogące sugerować niedoczynność tarczycy:
Badanie TSH jest zalecane również u noworodków jako badanie przesiewowe w celu wykrycia niedoczynności wrodzonej.
W celu rozpoznania niedoczynności lub nadczynności tarczycy rekomenduje się wykonywanie badania TSH razem z poziomem wolnych hormonów tarczycy fT3 i fT4.
Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek: