1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Mononukleoza (wirus Epsteina Barr, EBV) test transformacji limfocytów (LTT) metoda Elispot

Mononukleoza (wirus Epsteina Barr, EBV) test transformacji limfocytów (LTT) metoda Elispot

Celem badania jest diagnostyka aktywności zakażenia wirusem Epsteina-Barr (EBV). Test ocenia odpowiedź komórkową (antygenowo swoiste limfocyty T) w zakażeniu wirusem Epsteina-Barr (EBV). Badanie to jest wykorzystywane głównie w diagnostyce mononukleozy.

Oczekiwanie na wynik

11 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Wirus Epsteina-Barr (EBV) to patogen należący do Herpesviridae. Zakażenie pierwotne wirusem Epsteina-Barr (EBV) najczęściej przybiera formę zespołu, określanego jako „mononukleoza zakaźna”.

Mononukleoza najczęściej objawia się:

  • wysiękowym zapaleniem gardła
  • powiększeniem węzłów chłonnych i migdałków
  • wystąpieniem charakterystycznego nalotu na migdałkach i tylnej ścianie gardła
  • hepato- i splenomegalią
  • długo utrzymującą się gorączką

Charakterystyczne w przebiegu mononukleozy są zmiany w obrazie krwi obwodowej. Na zakażenie wirusem Epstein-Barr (EBV) narażone są zasadniczo dwie grupy wiekowe: dzieci w wieku od 2 do 7 lat oraz nastolatki i młodzi dorośli. Do zakażenia małych dzieci dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzielinami (głównie śliną) osoby zakażonej lub przez przedmioty, np. skażone zabawki. Powiększenie śledziony występuje u 50%, a powiększenie wątroby u 10% dzieci chorych na mononukleozę - dane te są orientacyjnie ze względu na różne źródła. Za główną drogę przenoszenia wirusa w starszej grupie wiekowej uważa się bliski kontakt, w tym pocałunki. Wydalanie wirusa ze śliną może trwać przez wiele miesięcy po ustąpieniu objawów. Obserwuje się także bezobjawowe wydzielanie wirusa w wyniku jego reaktywacji . Okres wylęgania mononukleozy zakaźnej wynosi od 30 do 50 dni.

Test ELISpot opiera się na metodzie immunoenzymatycznej wykorzystującej dwa rodzaje przeciwciał. W wyniku reakcji otrzymuje się barwne plamki, każda z nich świadczy o obecności poszukiwanej komórki. Za pomocą testu ELISpot można wykryć pojedynczą komórkę wydzielającą dane białko. Jest to metoda o większej czułości i swoistości niż metoda ELISA.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.