Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Zakażenie chlamydia trachomatis uznawane jest za chorobę przenoszoną drogą płciową. Najbardziej narażone na infekcję chlamydiami są osoby młode, prowadzące aktywne życie seksualne.
Pomimo, iż rozpoznawalność zakażenia chlamydialnego w ostatnich latach znacznie wzrosła, to szacuje się, iż choroba ta występuje o wiele częściej aniżeli jest diagnozowana. Wynika to z faktu, że bakterie te mogą przebywać w organizmie przez wiele lat w stanie uśpienia i nie dawać żadnych objawów chorobowych.
Podczas uaktywnienia się chlamydii i ich znacznego namnożenia czasami mogą pojawić się objawy kliniczne, które w wielu przypadkach są bardzo zbliżone do objawów występujących w innych jednostkach chorobowych. Najczęściej są to objawy ze strony układu moczowego takie jak np. częstomocz czy pieczenie i ból podczas oddawania moczu, mogą również pojawiać się przewlekłe bóle miednicy małej, nawracające stany zapalne narządu rodnego, krwawienia międzymiesiączkowe, ból podczas stosunków płciowych czy też śluzowo-ropne upławy i inne.
U mężczyzn mogą pojawić się stany zapalne cewki moczowej oraz najądrzy.
Ze względu na to, iż u kobiet chlamydia najczęściej umiejscawia się w nabłonku gruczołowym kanału szyjki macicy, przy dłuższym utrzymywaniu się infekcji może dojść do powstania nadżerki szyjki macicy oraz raka narządu rodnego. W niektórych przypadkach mogą pojawić się na szyjce macicy punktowe wybroczyny z niewielkimi ropniakami, co widoczne jest podczas badania ginekologicznego we wziernikach.
Podejrzenie zakażenia chlamydiowego występuje również w przypadku kobiet z ropną wydzieliną z szyjki macicy oraz ze skłonnościami do krwawień szyjki. Bardzo często drobnoustroje te są także przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina oraz błony śluzowej macicy (endometrium). W wielu przypadkach pewne objawy kliniczne wywołane chlamydią trachmatis w znacznym stopniu przypominają zakażenie dwoinką rzeżączki. Najczęściej jednak zakażenie przebiega bezobjawowo i dlatego prawidłowe rozpoznanie choroby jest bardzo trudne i w związku z tym, rzadko stawiana jest trafna diagnoza.
Nieleczone zakażenie chlamydia trachomatis może mieć bardzo poważne następstwa.
EliSpot to metoda immunoenzymatyczna wykorzystująca dwa rodzaje przeciwciał. W wyniku reakcji otrzymuje się barwne plamki, każda z nich świadczy o obecności poszukiwanej komórki. Za pomocą testu EliSpot można wykryć pojedynczą komórkę wydzielającą dane białko.
Pobrania materiału do tego badania są realizowane tylko od poniedziałku do środy, w wybranych Punktach Pobrań - skontaktuj się z wybraną placówką w celu umówienia się na pobranie.