Test prenatalny Harmony to nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT) nowej generacji, wykonywane z krwi matki. Pozwala na określenie ryzyka wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomalnych u płodu już od 10. tygodnia ciąży. Nieinwazyjne badanie prenatalne Harmony jest dostępne w trzech wariantach. Opisywany wariant jest najszerszym z dostępnych, pozwala ocenić ryzyko wystąpienia T21,T18,T13, aneuploidii chromosomów płciowych, mikrodelecji 22q11.2 oraz płeć dziecka.
Oczekiwanie na wynik
8 dni roboczych
Materiał
Krew pobrana od matki
Przygotowanie
Badania prenatalne to ważny element opieki dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. Pozwalają na wykluczenie ryzyka wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomów, natomiast w przypadku stwierdzenia, iż ryzyko takie występuje, dają możliwość pogłębienia diagnostyki oraz przygotowanie schematu postępowania po porodzie.
We krwi kobiety ciężarnej obecny jest materiał genetyczny (cffDNA) dziecka, który oceniany jest w teście Harmony i wykorzystywany do określenia prawdopodobieństwa wystąpienia następujących zaburzeń chromosomalnych (dotyczy opisywanego wariantu testu):
W teście prenatalnym Harmony oznaczana jest także płeć dziecka. Oznaczenie płci możliwe jest również u bliźniąt.
Materiałem do badania jest krew matki, dzięki czemu test jest w pełni bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Test Harmony nie wymaga specjalnego przygotowania. Można go wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Badanie jest możliwe również wówczas, gdy ciąża jest wynikiem zapłodnienia metodą in vitro.
UWAGA: do wykonania testu prenatalnego Harmony NIEZBĘDNE jest posiadanie wypełnionego skierowania od lekarza. Skierowanie można pobrać TUTAJ. Jeśli pacjentka zgłosi się do Punktu Pobrań bez ważnego (podpisanego przez lekarza) skierowania, pobranie materiału i wykonanie badania nie będzie możliwe.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, napisz: harmony@alab.com.pl
Badanie może wykonać każda kobieta od 10. tygodnia ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby każda kobieta ciężarna w Polsce (bez względu na wiek) otrzymała propozycję wykonania przesiewowego badania prenatalnego w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych oraz aberracji chromosomowych. Choroby genetyczne, np. zespół Downa, mogą wystąpić w każdej ciąży. Chociaż ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem kobiety, to większość dzieci z zaburzeniami chromosomowymi rodzą kobiety w wieku młodszym niż 35 lat.
Szczególnie warto jednak rozważyć nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT), gdy:
Badanie Harmony może być również wykonane w ciąży bliźniaczej, jak również w ciąży będącej wynikiem zapłodnienia metodą in vitro.
Chcesz wiedzieć więcej o testach prenatalnych? Zobacz live ekspertów:
Do wykonania badania niezbędne jest posiadanie wypełnionego skierowania od lekarza. Poproś swojego lekarza o podpis na skierowaniu, które możesz pobrać TUTAJ
W przypadku chęci oznaczenia płci płodu, oprócz wyboru rodzaju badania, konieczne jest dodatkowe zaznaczenie pola "Płeć płodu" na formularzu zlecenia
W przypadku zgłoszenia się do Punktu Pobrań pacjentki bez skierowania podpisanego przez lekarza, pracownicy ALAB laboratoria nie będą mogli pobrać materiału oraz wykonać badania.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjentki. Jednak do jego wykonania niezbędny jest specjalny zestaw do pobrań, dlatego po zakupie badania, a przed zgłoszeniem się do wybranego punktu pobrań, należy skontaktować się z numerem 513 017 761 lub mailowo na adres harmony@alab.com.pl , celem potwierdzenia czy wybrany punkt pobrań posiada wystarczającą liczbę zestawów.