Test prenatalny Harmony to nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT) nowej generacji, wykonywane z krwi matki. Pozwala na określenie ryzyka wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomalnych u płodu już od 10. tygodnia ciąży. Nieinwazyjne badanie prenatalne Harmony jest dostępne w trzech wariantach. Opisywany wariant jest najszerszym z dostępnych, pozwala ocenić ryzyko wystąpienia T21,T18,T13, aneuploidii chromosomów płciowych, mikrodelecji 22q11.2 oraz płeć dziecka.
Oczekiwanie na wynik
8 dni roboczych
Materiał
Krew pobrana od matki
Przygotowanie
Badania prenatalne to ważny element opieki dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. Pozwalają na wykluczenie ryzyka wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomów, natomiast w przypadku stwierdzenia, iż ryzyko takie występuje, dają możliwość pogłębienia diagnostyki oraz przygotowanie schematu postępowania po porodzie.
We krwi kobiety ciężarnej obecny jest materiał genetyczny (cffDNA) dziecka, który oceniany jest w teście Harmony i wykorzystywany do określenia prawdopodobieństwa wystąpienia następujących zaburzeń chromosomalnych (dotyczy opisywanego wariantu testu):
W teście prenatalnym Harmony oznaczana jest także płeć dziecka. Oznaczenie płci możliwe jest również u bliźniąt.
Materiałem do badania jest krew matki, dzięki czemu test jest w pełni bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Test Harmony nie wymaga specjalnego przygotowania. Można go wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Badanie jest możliwe również wówczas, gdy ciąża jest wynikiem zapłodnienia metodą in vitro.
UWAGA: do wykonania testu prenatalnego Harmony NIEZBĘDNE jest posiadanie wypełnionego skierowania od lekarza. Skierowanie można pobrać TUTAJ. Jeśli pacjentka zgłosi się do Punktu Pobrań bez ważnego (podpisanego przez lekarza) skierowania, pobranie materiału i wykonanie badania nie będzie możliwe.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, napisz: harmony@alab.com.pl.
Badanie może wykonać każda kobieta od 10. tygodnia ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby każda kobieta ciężarna w Polsce (bez względu na wiek) otrzymała propozycję wykonania przesiewowego badania prenatalnego w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych oraz aberracji chromosomowych. Choroby genetyczne, np. zespół Downa, mogą wystąpić w każdej ciąży. Chociaż ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem kobiety, to większość dzieci z zaburzeniami chromosomowymi rodzą kobiety w wieku młodszym niż 35 lat.
Szczególnie warto jednak rozważyć nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT), gdy:
Badanie Harmony może być również wykonane w ciąży bliźniaczej, jak również w ciąży będącej wynikiem zapłodnienia metodą in vitro.
Chcesz wiedzieć więcej o testach prenatalnych? Zobacz live ekspertów: