Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Owady, których jad wywołuje reakcje alergiczne, pochodzą niemal bez wyjątku z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Osa (Vespula vulgaris) – wielkości pszczoły, w żółto-czarne paski z nielicznymi włoskami na tułowiu i bez włosków na odwłoku; osy budują gniazda w ziemi albo na strychach i pod dachami; mogą użądlić bez oczywistej przyczyny.
Pacjenci mogą doznać ciężkich reakcji nawet przy niskich poziomach sIgE na jady (pomiędzy 0.1 - 0.35 kUA/l).
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Wolne są od reagujących krzyżowo reszt CCD. W przypadku uczulenia na jad osy komponentami o wysokim stopniu swoistości są: Ves v1 oraz Ves v5. Należy oznaczać je równocześnie, gdyż wykazano obniżoną zawartość Ves v5 w stosowanym powszechnej diagnostyce ekstrakcie jadu osy. który jest głównym alergenem jadu pszczelego. Ves v1 jest wskazaniem do immunoterapii (SIT), wiąże się z ryzykiem ciężkich reakcji ogólnoustrojowych.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii.
Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L. Przy użyciu testów CAP możemy aktualnie oznaczać swoiste przeciwciała nie tylko przeciwko „całemu” jadowi, ale również przeciwko poszczególnym składnikom jadu pszczelego.
Dodatkowo decydując się na SIT należy zbadać wyjściowy poziom tryptazy. Podwyższone jej wartości są makerem ryzyka ciężkich reakcji po podaniu szczepionki. Czytaj więcej.