Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Dzięki diagnostyce molekularnej mamy możliwość precyzyjnego określenia, na które konkretnie białko brzoskwini pacjent jest uczulony i jakich objawów możemy się spodziewać.
Zalecany profil oznaczeń Pru p1, Pru p3, Pru p4, dodatkowo Bet v1- aby wykluczyć pierwotne uczulenie na pyłek brzozy, które może być przyczyną objawów na brzoskwinię w wyniku reakcji krzyżowej.
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, np.komórki bakterii wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Pru p1- Prunus persica, należy do rodziny białek PR-10. Wysoki odsetek uczulonych na brzoskwinię w naszej szerokości geograficznej wynika głównie z dużej reaktywności krzyżowej głównego białka rodziny PR-10 tj. białka pyłku brzozy Bet v1 i podobnego w budowie strukturalnej alergenu brzoskwini Pru p1. Uczulenie na Pru p 1 odpowiada głównie za objawy zespołu pyłkowo-pokarmowego. Uczuleni nie reagują objawami na owoce gotowane, jest to białko wrażliwe na wysoką temperaturę.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.