Alergeny pyłku traw i zbóż są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia traw przypada w naszym kraju od maja do lipca z nasileniem w czerwcu. Właściwymi alergenami nie są same pyłki lub zarodniki, lecz zawarte w nich białka, zwane komponentami alergenów.
W naszym klimacie z pyłków traw najczęstszą przyczyną alergii jest tymotka łąkowa. Dzięki molekularnej diagnostyce alergii z użyciem komponentów dostaniemy odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z jednoczesnym uczuleniem na wiele alergenów czy też otrzymane wyniki są spowodowane reakcjami krzyżowymi. Ponadto pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT. Jeżeli objawy kliniczne nie poddają się leczeniu objawowemu (np. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy), często specjalista alergolog w porozumieniu z pacjentem decyduje się na rozpoczęcie SIT (odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym) a uczulenie na główne alergeny tymotki Phl p1 i Phl p5b daje podstawy do kwalifikacji do odczulania.
Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Do typowych objawów uczulenia należą te związane z okresowym alergicznym nieżytem nosa i spojówek:
Zalecany profil oznaczeń Phl p1, Phl p5b, Phl p7, Phl p12.
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego.
Badanie rPhl p7 i r Phl p12 jest mieszaniną obu komponentów, należą one kolejno do Polkalcyn i Profilin, grup białek odpowiedzialnych za reakcje krzyżowe. Phl p7 jest markerm dla Polkalcyn, natomiast Phl p12 jest markerem dla Profilin. Otrzymany wynik wskazuje miano przeciwciał dla mieszaniny Phl p7 i Phl p12, jeżeli chcemy uzyskać wyniki dla poszczególnych białek tymotki należy oznaczyć je pojedynczo. Rekomendujemy oznaczenia monokomponentowe Phl p7 i Phl p12. W przypadku gdy są jedynymi wykrywanymi przeciwciałami, a u pacjenta występują objawy, należy szukać innych przyczyn pierwotnej alergii. Tacy pacjenci mają również mniejsze szanse na skuteczne odczulanie jeśli mają jedynie przeciwciała przeciwko Phl p7 i p12.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA/L.