Badanie specyficznych przeciwciał IgE w stosunku do roztoczy kurzu domowego jest przydatne w diagnostyce alergii u osób dorosłych oraz u dzieci.
Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Alergia na roztocze kurzu domowego stanowi poważny problem kliniczny we wszystkich rejonach świata. W Europie Środkowej aż 50% alergików jest uczulonych na roztocza kurzu domowego, co stanowi ok. 10% całej populacji.
Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe to przede wszystkim:
Pomiar stężenia immunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Dwa gatunki roztoczy kurzu domowego D. pteronyssinus i D. farinae stanowią główne źródło białek uczulających, które są odpowiedzialne za objawy alergiczne. Alergia na roztocza kurzu domowego jest „alergią całoroczną”, wczesne uczulenie grozi rozwojem astmy. Zaostrzenie objawów alergii obserwuje się w nocy i nad ranem oraz w okresie jesienno-zimowym.
Z możliwości diagnostycznych mamy pojedyncze oznaczenie asIgE dla ekstraktu roztoczy lub rekomendowaną diagnostykę komponentową, gdzie precyzyjnie określamy uczulenie na konkretne białka roztoczy Der p1, Der p2, Der p10.