Alergia na lateks wiąże się z nieprawidłową i nadmierną odpowiedzią naszego układu immunologicznego, który po kontakcie z produktami zawierającymi cząsteczki lateksu, wytwarza przeciwciała klasy IgE. Lateks, nazywany także gumą naturalną, mleczkiem kauczukowym, znalazł zastosowanie m.in. do produkcji opon samochodowych, uszczelek, ale także do wytwarzania pianki lateksowej, klejów, nici, niektórych elementów odzieży, prezerwatyw, smoczków i gryzaczków dla dzieci, rękawic, wenflonów i cewników. Szczególnie narażeni na tego typu alergię są pracownicy służby zdrowia.
alergeny istotne w diagnostyce uczulenia na lateks u dzieci z rozszczepem kręgosłupa to: Hev b1,Hev b3, Hev b5, Hev b6.02
alergeny istotne w diagnostyce uczulenia na lateks u pracowników służby zdrowia to Hev b6.02 i Hev b5
alergeny lateksu istotne w zespole lateksowo- owocowym: głównie Hev b6.02 oraz Hev b8, w mniejszym stopniu Hev b2, Hev b12
Objawy alergii na lateks wiążą się z:
- pokrzywką,
- obrzękiem naczynioruchowym,
- alergicznym nieżytem nosa, spojówek,
- astmą oskrzelową i wstrząsem anafilaktycznym.
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Alergenami istotnymi w diagnostyce uczulenia na lateks wśród pracowników służby zdrowia są Hev b 5, Hev b 6.02. Hev b 6.02 wraz z Hev b 8 mają istotny udział w zespole lateksowo- owocowym. W zespole tym oznacza to, że osoba pierwotnie uczulona na lateks może mieć alergię na np. banana, kiwi, awokado, kasztan jadalny.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA/L.