Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Alergia na kurz – to potoczne sformułowanie, za którym kryje się alergia na roztocza kurzu domowego. Alergia na roztocze kurzu domowego stanowi poważny problem kliniczny we wszystkich rejonach świata. Uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego Dermatophagoides pteronyssinus (Der p) i farinae (Der f) są odpowiedzialne za trwający przez cały rok alergiczny nieżyt nosa oraz astmę oskrzelową. Identyczność Der p i Der f jest bardzo wysoka i wynosi 80-85%. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki o długości ciała 0,1- 0,5 mm. Należą do współlokatorów wszystkich gospodarstw domowych. Najliczniej występują w naszych sypialniach. Żywią się przede wszystkim resztkami złuszczonego naskórka, włosów i paznokci.
Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe to przede wszystkim zatkany nos, szczególnie w godzinach porannych oraz objawy astmy oskrzelowej. Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, przy zamkniętych oknach i częstym przebywaniu w pomieszczeniach. Dzieci w wieku niemowlęcym mają szczególnie korzystne warunki do wdychania silnie uczulającego antygenu, co powoduje, że objawy uczulenia można stwierdzić już nawet u niemowlaków. Uczulenie na roztocze kurzu jest schorzeniem o charakterze przewlekłym i stopniowym pojawianiu się coraz to bardziej dominujących objawów astmy oskrzelowej.
W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego HDM, do głównych białek należą Der p1, Der p2, Der p23, należy pamiętać, że wczesne uczulenie na powyższe białka jest powiązane z rozwojem astmy. Ponadto 15% uczulonych na HDM ma przeciwciała przeciwko Der p10. Der p23 jest trzecim głównym alergenem HDM, występuje u 70% uczulonych. Dostępność w komercyjnych ekstraktach HDM jest ograniczona, a tym samym wykrywalność jest znikoma. W przypadku wywiadu wskazującego na uczulenie na HDM oraz braku as IgE dla Der p1i Der p2 należy oznaczyć as IgE dla Der p23. Około 6% uczulonych na roztocza kurzu domoowegonie ma przeciwciał przeciwko głównym alergenom Der p1 i Der p2.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.