Alergia na pyłek drzew obok alergii na pyłki traw, to jedna z najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów alergii na pyłki roślin. Natomiast alergia na pyłek brzozy jest najczęstszą alergią na pyłki drzew w Polsce. Objawy alergii zaczynają się zazwyczaj w drugim tygodniu kwietnia i występują nawet do pierwszych dni maja.
Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Główne objawy:
Jeżeli powyższe objawy nie poddają się leczeniu objawowemu (leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy), zwłaszcza jeżeli narastają objawy obturacji oskrzeli, specjalista alergolog może zadecydować o odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym (trwającym 3-4 lata). Obecność przeciwciał dla Bet v1 jest wskazaniem do swoistej immunoterapii. Oznaczenie Bet v2 i Bet v4 pozwala zweryfikować czy uzyskane dodatnie wyniki na pozostałe alergeny pochodzenia roślnnego mogły zostać zafałszowane przez obecność przeciwciał dla tych właśnie białek, dlatego zalecamy wykonanie pełnej diagnostyki komponentowej w kierunku alergii na pyłek brzozy: Bet v1, Bet v2, Bet v4.
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, np.komórki bakterii, wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Badanie rBet v2 i rBet v4 jest mieszaniną obu komponentów, należą one do nieswoistych białek pyłku brzozy. Otrzymany wynik wskazuje miano przeciwciał dla mieszaniny tych białek, jeżeli chcemy uzyskać wyniki dla poszczególnych białek pyłku brzozy należy oznaczyć je pojedynczo. Rekomendujemy oznaczenia monokomponentowe Bet v2 i Bet v4.