1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Orzech ziemny komponenta r Ara h 3 (F-424) IgE swoiste

Orzech ziemny komponenta r Ara h 3 (F-424) IgE swoiste

Badanie przeciwciał specyficznych dla białka Ara h3, których obecność potwierdza reakcję alergiczną na orzeszki ziemne (arachidowe).

Oczekiwanie na wynik

3 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Alergia na pokarmy, w tym orzeszki ziemne, wiąże się z ryzykiem reakcji ogólnoustrojowych, w tym ciężkiej anafilaksji zagrażającej życiu, obejmujących wymioty, skurcze brzucha, obrzęk górnych dróg oddechowych, spadek ciśnienia tętniczego. U osób dorosłych alergia pokarmowa najczęściej jest następstwem krzyżowej reaktywności z pyłkami roślin, co w znacznym stopniu utrudnia postępowanie diagnostyczne.  Dotychczas  podstawowymi  badaniami w diagnostyce alergii na orzechy były punktowe testy skórne (PTS) i oznaczanie stężeń alergenowo-swoistych IgE (asIgE) w surowicy krwi. Jednak testy te mają ograniczoną wartość predykcyjną, często uzyskiwane są wyniki dodatnie u osób, które dobrze tolerują  orzechy. Złotym  standardem w alergii pokarmowej są próby prowokacyjne, ale niestety wiążą się z wysokim ryzykiem reakcji niepożądanych, w tym zagrażającym życiu. Naprzeciw wszystkim niedoskonałościom dotychczasowych testów, wychodzi diagnostyka molekularna, która pozwala precyzyjnie określić przeciwko, której komponencie orzecha produkowane są przeciwciała.

Pełny ekstrakt orzeszków ziemnych na którym oparte są PTS i asIgE dla orzecha to mieszanina bardzo wielu białek – komponent. Alergia na część z nich niesie ze sobą wysokie ryzyko ciężkich i ogólnoustrojowych reakcji, w tym wstrząsu anafilaktycznego. Należą do nich takie komponenty, jak: Ara h1, h2, h3, oraz h9. Natomiast reakcja na komponent Ara h8,  bardzo zbliżony w budowie do głównego białka brzozy – Bet v1, jest zwykle związana z pierwotną alergią na pyłek brzozy i objawia się łagodniejszymi objawami tzw. zespołem alergii jamy ustnej po spożyciu orzeszków tj. mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka.

Ara h3 należy do białek zapasowych 11S Globulin, wraz z Ara h2 (2S Albumina) i Ara h1 (7S Globulina) są markerami pierwotnego uczulenia, swoistego dla orzechów ziemnych. Wysoki odsetek uczulonych na orzechy ziemne w naszej strefie klimatycznej wynika głównie z wysokiej reaktywności krzyżowej głównego komponentu brzozy Bet v1 i jego homologicznego alergenu orzecha ziemnego  Ara h8. Obecność przeciwciał dla Ara h3 wiąże się z ryzykiem reakcji ogólnoustrojowych w tym zagrażającej życiu anafilaksji. Intensywność objawów zależy również od ilości przeciwciał przeciwko różnym komponentom orzecha arachidowego.

Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.

Jesteś uczulony na orzechy ziemne?

Zrób badania w kierunku komponentów orzecha ziemnego: Ara h1, Ara h2,Ara h3, Ara h8, Ara h9.

Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie jest wymagane odstawienie leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.