Badanie wolnego PSA (fPSA) ma na celu oznaczenie wolnej frakcji tego antygenu. Ustalenie stosunku wolnego PSA do całkowitego PSA zwiększa czułość i swoistość badania, co jest szczególnie pomocne w diagnozowaniu pacjentów, u których wynik PSA całkowitego nie był jednoznaczny.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
PSA (Prostate Specific Antigen) jest glikoproteiną powstającą w komórkach nabłonkowych stercza. Oznaczanie PSA służy do diagnostyki chorób mężczyzn, takich jak łagodny przerost gruczołu krokowego oraz nowotwór prostaty.
Udowodniono, że wolne PSA wykazuje większą czułość i swoistość względem raka prostaty niż PSA całkowite. Szczególne znaczenie diagnostyczne ma określenie stosunku wolnego PSA do PSA całkowitego. Badania wykazały, że procent wolnego PSA był niższy u pacjentów z nowotworem prostaty, niż u osób zdrowych i tych ze schorzeniami złośliwymi.
Wskazania do wykonania badania wolnego PSA:
Każdy wynik PSA powinien być skonsultowany z lekarzem.
Próbka krwi powinna być pobrana przed badaniem per rectum i przed biopsją prostaty albo 2-3 tygodnie później. Na 48 godzin przed pobraniem unikać aktywności seksualnej i wysiłku fizycznego np. jazdy na rowerze.